Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce

2007-11-14 14:47

22 i 23 listopada 2007 r. w Warszawie odbędzie się już IX edycja ogólnopolskiej konferencji "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce". Organizator spotkania - Politechnika Warszawska - przygotowała szeroki program mający na celu zachęcić uczestników spotkania do aktywnego włączania się do wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć dotyczących jakości powietrza wewnętrznego.

Pierwszy dzień konferencji zostanie poświęcony przede wszystkim przedstawieniu relacji pomiędzy zdrowiem i komfortem a jakością środowiska wewnętrznego, szczególnie - jakością powietrza w pomieszczeniach. Przedstawione zostaną działania Światowej Organizacji Zdrowia WHO, ze szczególnym zwróceniem uwagi na projekt Childrens Environmental Health Action Plan for Europe (CEHAPE) oraz kilka wystąpień dotyczących specyfiki zagrożeń zdrowia dzieci wynikających z niewłaściwej jakości środowiska wewnętrznego. Wszystkich uczestników powinna zainteresować także prezentacja założeń i oczekiwanych konsekwencji wprowadzenia bardziej restrykcyjnych regulacji dotyczących ograniczenia palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Drugi dzień konferencji będzie przeznaczony na problemy jakości środowiska wewnętrznego w budynkach użyteczności publicznej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pracami wykonywanymi w ramach projektu badawczego "Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej zgodna z założeniami rozwoju zrównoważonego". Projekt realizowany jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Projekt stawia sobie za cel dostarczenie narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji wyboru rozwiązań technicznych w budynkach nowych i istniejących. Opracowane narzędzia pozwolą zmienić tradycyjne rozwiązania budowlane na rzecz rozwiązań zoptymalizowanych zgodnych z przyjętym kryterium rozwoju zrównoważonego. Zagadnienia jakości środowiska wewnętrznego stanowią integralną część projektu, a zespół realizujący projekt liczy jednocześnie, że prezentacje innych uczestników dostarczą wielu nowych punktów widzenia na przedmiot analiz projektu STEP.

W związku z powołaniem w 2007 r. polskiego oddziału Stowarzyszenia Symulacji Procesów Fizycznych w Budynkach - jedna z sesji zostanie poświęcona możliwościom jakie w dziedzinie jakości środowiska wewnętrznego stwarzają symulacje komputerowe.

Zgodnie z tradycyjną organizatorzy, dążąc do integracji środowiska naukowego, zapraszają do wzięcia udziału w konferencji także polskich naukowców, którzy obecnie pracują poza granicami kraju. Doświadczenia poprzednich konferencji dowodzą, że prezentacje osiągnięć naukowych tej grupy, jak również prezentacja rozwiązań organizacyjnych stosowanych w najbogatszych krajach świata, są szczególnie stymulujące dla uczestników konferencji. W konferencji zapowiedzieli już udział naukowcy polskiego pochodzenia z Danii, Belgii, Szwecji oraz Francji.

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, aczkolwiek w przypadku bardzo dużego zainteresowania organizatorzy będą w stanie zapewnić komfortowy udział tylko tym osobom, które zarejestrują się jako uczestnicy.

Organizatorem Konferencji jest Politechnika Warszawska. Miejsce spotkania - sala konferencyjna budynku "FOCUS" w Warszawie, przy al. Armii Ludowej 26.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej