Poznań: Rondo Kaponiera - rusza przebudowa. Wykonawca wybrany

2011-08-29 12:09
Rondo Kaponiera
Autor: UM Poznań

Najważniejszy węzeł komunikacyjny w Poznaniu zostanie przebudowany. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Hydrobudowa Polska za ponad 170 mln złotych netto. Rondo Kaponiera to kluczowa inwestycja dla organizacji EURO 2012. Przebudowa ruszy we wrześniu.

24 sierpnia Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu i Hydrobudowa Polska podpisali umowę, na budowę najważniejszego węzła komunikacyjnego w centrum Poznania. Rondo Kaponiera przebuduje konsorcjum spółek z grupy PBG: Aprivia, Hydrobudowa Polska i PRG Metro oraz Obrascon Huarte Lain z Hiszpanii. Udział polskich firm i hiszpańskiego partnera w realizacji budowy wynosi po 50%.
Ze względu na fakt, że Poznań jest jednym z miast gospodarzy na mistrzostwa EURO 2012, przedsięwzięcie będzie realizowane dwuetapowo.
Pierwszy etap budowy zostanie zakończony do kwietnia 2012 roku, drugi natomiast ruszy po mistrzostawach - w sierpniu 2012 roku. Inwestycja zostanie ukończona pod koniec 2013 roku.
Projekt współfinansowany jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007- 2013.

Rondo Kaponiera - opis inwestycji

Rondo Kaponiera to najważniejszy węzeł komunikacyjny miasta. Przebudowa węzła to kluczowa inwestycja, która ma na celu poprawę komunikacji w mieście. W okolicach ronda, krzyżuje się kilkanaście linii komunikacji miejskiej. Przebudowa ronda Kaponiera jest częścia programu drogowego, który realizowany jest przed mistrzostwami EURO 2012.
Po modernizacji przejście podziemne ronda na poziomie -1 będzie nadal funkcjonowało. W ramach realizacji wybudowane zostaną szklane kładki, zawieszone nad przystankiem PST (poznański szybki tramwaj), po których będzie można poruszać się korzystając z wyższych poziomów.
Na poziomie 0, pozostaną przystanki autobusowe i tramwajowe. Zaprojektowana zostanie zieleń, ławki i nowe oświetlenie.
Przebudowa przejść podziemnych w obrębie ronda Kaponiera uwzględni potrzeby osób niepełnosprawnych. Oprócz schodów ruchomych wybudowane zostaną również windy.
Rondo Kaponiera będzie obiektem monitorowanym. Jako strategiczny węzeł komunikacyjny Poznania, który łączy centrum miasta ze stadionem miejskim, lotniskiem, a dworcem głównym stanie się miejscem przesiadkowym komunikacji miejskiej dla dziesiątek tysięcy poznaniaków na codzień oraz kibiców podczas turnieju EURO 2012.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej