Popyt na energię odnawialną

2007-08-08 18:03

Grupa Bosch rozbudowuje produkcję solarnych instalacji grzewczych. W firmie szacuje się, że sprzedaż kolektorów słonecznych wyniesie w 2007 roku ponad 150 000 sztuk , czyli ok. 60 proc więcej niż w rok wcześniej. Do roku 2009 sprzedaż ma się zwiększyć ponad dwukrotnie.

Po energii wiatru, instalacje solarne - w porównaniu do innych systemów wykorzystujących energię odnawialną - mają największy udział w pokryciu światowych potrzeb energetycznych. Eksploatacja systemów solarnych nie wiąże się z emisją CO2. Do podgrzania wody w czteroosobowych gospodarstwie domowym potrzebne są dwa kolektory o powierzchni około 2 mkw. każdy. Rynek solarnych instalacji grzewczych odnotowuje silny wzrost. W 2006 roku ich światowa sprzedaż osiągnęła poziom 1,2 mld euro. W ciągu nadchodzących pięciu lat oczekiwany jest dalszy wzrost sprzedaży do 2,6 mld euro.

Do wzrostu popytu firma Bosch przygotowuje się zwiększając moce produkcyjne. Fabryka w Wettringen (Nadrenia Północna-Westfalia) jest konsekwentnie rozbudowywana, a na przestrzeni dwóch lat liczba pracowników zwiększyła się tam dwukrotnie (do 170 osób). W Portugalii ruszyła niedawno nowa linia produkcyjna. Popyt na solarne instalacje grzewcze wzrasta bowiem przede wszystkim w południowej Europie, gdzie sprzyjają temu warunki klimatyczne i niektóre rozwiązania są narzucane przepisami. W Hiszpanii obowiązuje na przykład wymóg, by w nowych budynkach oraz w starych poddawanych większym remontom montować urządzenia solarne. Do 2010 roku całkowita powierzchnia zainstalowanych tam kolektorów jest szacowana na 5 mln mkw. - to oznacza, że w porównaniu do standardowych systemów ogrzewania wody użytkowej uda się zaoszczędzić 250 mln litrów oleju opałowego, a do atmosfery przedostanie się ok. 550 000 ton CO2 mniej.
Firma zwiększa także swoją aktywność w dziedzinie pomp ciepła. Dwa lata temu do Grupy Bosch weszła z tej branży szwedzka spółka IVT Holding AB, a w styczniu 2007 został przejęty FHP Manufacturing - wiodący, amerykański producent pomp ciepła.

solary
Autor: Junkers
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej