Pompy ciepła: powstała organizacja dla rozwoju tego rynku

2011-07-08 10:54
pompa ciepła Portpc
Autor: PORTPC

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się znacznie wolniej niż w pozostałych krajach Europy. Przyczyną tego są liczne ograniczenia: prawne, ekonomiczne oraz informacyjne. Chcąc im przeciwdziałać, producenci, dystrybutorzy oraz eksperci z dziedziny pomp ciepła połączyli swoje siły i stworzyli Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

Czynniki, które hamują rozwój pomp ciepła w Polsce można podzielić na kilka kategorii. Najbardziej problematyczne są bez wątpienia aspekty prawne. Dotychczas w naszym kraju nie powstały normy, które regulowałyby kwestie dotyczące tej technologii grzewczej. Na dodatek w odróżnieniu od europejskich przepisów, polskie prawo nie klasyfikuje pomp ciepła jako korzystające z odnawialnych źródła energii, w efekcie czego trudniej jest uzyskać dofinansowanie. Istotną barierą jest również brak wystarczającej wiedzy wśród inwestorów - dotychczas w Polsce nie powstała żadna kampania informacyjna, która propagowałaby to rozwiązanie.

Zrównoważony rozwój

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła powstała, by stworzyć warunki do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia objął Paweł Lachman :

  – Do głównych zadań stowarzyszenia można zaliczyć prowadzenie działalności: edukacyjnej, promocyjnej, badawczej oraz wdrożeniowej - wyjaśnia nowy prezes PORTPC. Członkowie stowarzyszenia mają wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji wielu projektów związanych z pompami ciepła. W 2010 r. brali udział w konsultacjach Ministerstwa Gospodarki dotyczących krajowego planu działania w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Obecnie, przy współpracy z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej i Grzewczej, przygotowywane są wytyczne do projektowania oraz wykonywania instalacji dolnych źródeł pomp ciepła.

Działania merytoryczne w stowarzyszeniu koordynuje Rada Programowo-Naukowa PORTPC. Kieruje nią jeden z najwybitniejszych polskich autorytetów w dziedzinie pomp ciepła – dr inż. Marian Rubik, a uczestniczą również specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie. Ponadto PORTPC oczekuje obecnie na akces do Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA).

pompa ciepła Portpc
Autor: PORTPC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej