Pompy ciepła: powstała organizacja dla rozwoju tego rynku

2011-07-08 10:54
pompa ciepła Portpc
Autor: PORTPC

Rynek pomp ciepła w Polsce rozwija się znacznie wolniej niż w pozostałych krajach Europy. Przyczyną tego są liczne ograniczenia: prawne, ekonomiczne oraz informacyjne. Chcąc im przeciwdziałać, producenci, dystrybutorzy oraz eksperci z dziedziny pomp ciepła połączyli swoje siły i stworzyli Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).

Czynniki, które hamują rozwój pomp ciepła w Polsce można podzielić na kilka kategorii. Najbardziej problematyczne są bez wątpienia aspekty prawne. Dotychczas w naszym kraju nie powstały normy, które regulowałyby kwestie dotyczące tej technologii grzewczej. Na dodatek w odróżnieniu od europejskich przepisów, polskie prawo nie klasyfikuje pomp ciepła jako korzystające z odnawialnych źródła energii, w efekcie czego trudniej jest uzyskać dofinansowanie. Istotną barierą jest również brak wystarczającej wiedzy wśród inwestorów - dotychczas w Polsce nie powstała żadna kampania informacyjna, która propagowałaby to rozwiązanie.

Zrównoważony rozwój

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła powstała, by stworzyć warunki do szybkiego i harmonijnego rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce. Funkcję prezesa zarządu stowarzyszenia objął Paweł Lachman :

  – Do głównych zadań stowarzyszenia można zaliczyć prowadzenie działalności: edukacyjnej, promocyjnej, badawczej oraz wdrożeniowej - wyjaśnia nowy prezes PORTPC. Członkowie stowarzyszenia mają wiedzą oraz doświadczeniem w realizacji wielu projektów związanych z pompami ciepła. W 2010 r. brali udział w konsultacjach Ministerstwa Gospodarki dotyczących krajowego planu działania w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii. Obecnie, przy współpracy z Polską Korporacją Techniki Sanitarnej i Grzewczej, przygotowywane są wytyczne do projektowania oraz wykonywania instalacji dolnych źródeł pomp ciepła.

Działania merytoryczne w stowarzyszeniu koordynuje Rada Programowo-Naukowa PORTPC. Kieruje nią jeden z najwybitniejszych polskich autorytetów w dziedzinie pomp ciepła – dr inż. Marian Rubik, a uczestniczą również specjaliści z polskich i zagranicznych uczelni technicznych oraz instytutów badawczych Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z największymi branżowymi organizacjami pomp ciepła w Europie. Ponadto PORTPC oczekuje obecnie na akces do Europejskiej Organizacji Pomp Ciepła z siedzibą w Brukseli (EHPA).

pompa ciepła Portpc
Autor: PORTPC
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej