Pompy ciepła dla każdego?

2009-10-25 11:48

Na polskim rynku w branży energetycznej pojawił się nowy gracz - norwesko-polskie konsorcjum Vikersonn. I planuje dotrzeć do klientów indywidualnych, którzy płacili do tej pory wysokie rachunki za ogrzewanie oraz do inwestorów, którzy z przyczyn topograficznych nie mogą sobie pozwolić na dostawy gazu.

Dotychczasowy rynek odnawialnych źródeł energii jest jeszcze niezagospodarowany. Jego dotychczasowi gracze, znaczące firmy tak naprawdę skupiły się na sprzedaży tradycyjnych urządzeń grzewczych (gazowych i węglowych) utrzymując sprzedaż pomp ciepła na wysokości zaledwie około 6% rocznie.Urządzenia zwane pompami ciepła to nic innego jak zastosowanie prostych zasad fizyki w połączeniu z najnowszą technologią. Pompa ciepła wymusza przepływ powietrza o wyższej temperaturze do pomieszczenia o niższej temperaturze zapewniając ogrzewanie budynku do -25ο C. W Norwegii czy Szwecji 80% budynków ogrzewa się właśnie tymi urządzeniami ze względu na ekonomikę. W Polsce ten rynek wciąż się jeszcze kształtuje m.in. ze względu na silne lobby gazowo-węglowe.

O wejściu na polski rynek Vikersonna zadecydowała nisza w tym sektorze oraz wygórowane ceny urządzeń podyktowane strategią rynku instalatora. Serwisanci i hydraulicy takich urządzeń korzystają z 30-50% marży, a to odstrasza klientów. Nowy inwestor chce to zmienić i sprzedawać w Polsce pompy na masową skalę, dostosowując politykę cenową do polskiego klienta. 

Projekt finansowo-ekologiczny został specjalnie opracowany dla właścicieli domów, którzy pragną uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energetycznych i ogrzewać budynek przy pomocy energii geotermalnej. Partnerami projektu są: Danfoss, Alco, Flica i Johnson Controls.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej