Pomoc MG dla firm poszkodowanych w powodzi

2010-07-07 17:13

Rada Ministrów przyjęła 6 lipca przygotowany przez ekspertów Ministerstwa Gospodarki projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi w 2010 roku. Projektowana ustawa przewiduje do 50 tys. zł pożyczki dla mikro i małych firm, które poniosły straty w wyniku powodzi.

Ogromna skala powodzi w maju i czerwcu 2010 r., która dotknęła 14 województw przyniosła wielkie straty. Wśród poszkodowanych znaczną grupą są przedsiębiorcy. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się zwłaszcza właściciele małych firm, warsztatów usługowych czy zakładów produkcyjnych.

W odpowiedzi na problemy, związane przede wszystkim z odbudową firmy i odzyskaniem zdolności do dalszego działania, MG przygotowało projekt ustawy, która wprowadza mechanizm wsparcia mikro- i małych przedsiębiorców. Jest nim nieoprocentowana pożyczka w wysokości do 50 tys. zł na odbudowę majątku trwałego lub obrotowego, zniszczonego lub utraconego w wyniku klęski żywiołowej w miejscu wykonywania działalności gospodarczej.

Pożyczki udzielane będą przez fundusze pożyczkowe, z którymi minister gospodarki zawrze umowy określające szczegółowe zasady wsparcia. Okres ich spłaty będzie wynosił maksymalnie 3 lata.
Przedsiębiorca, który wykorzysta pożyczkę zgodnie z celem określonym w ustawie, może liczyć na jej umorzenie:

  • w całości, w przypadku posiadania w dniu wystąpienia powodzi umowy ubezpieczenia od następstw klęsk żywiołowych,
  • w wysokości 75 proc. kwoty otrzymanej pożyczki w przypadku braku takiego ubezpieczenia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej