Polska reprezentacja na targach MIPIM 2008

2008-04-07 12:24
Polska reprezentacja na targach MIPIM 2008
Autor: Jacek Adamczyk| Kraków| MARR S.A. Polska reprezentacja na targach MIPIM 2008

Odbywające się już po raz 19. międzynarodowe targi inwestycyjne w Cannes - MIPIM 2008 zgromadziły prawie 28 000 ekspertów z ponad 80 krajów. Swój udział w targach miały także polskie miasta i regiony.

Od kilku lat na targach MIPIM można zaobserwować rosnącą liczbę ofert nieruchomości z dwóch regionów świata: z krajów Bliskiego Wschodu - przede wszystkim z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz niebywałą ekspansję ofert z obszaru Federacji Rosyjskiej. W bieżącym roku Rosjanie pojawili się w kilkusetosobowej reprezentacji promując inwestycje w Moskwie, Sank Petersburgu, Kazaniu, Kaliningradzie a szczególnie w Regionie Krasnodarska. Producenci i eksporterzy ropy naftowej, gazu i innych bogactw naturalnych postanowili zachęcać międzynarodowe grupy inwestycyjne do lokowania na ich terenie nowych przedsięwzięć - stref przemysłowych, dzielnic mieszkalnych, biurowych i handlowych. Zjawisko to potwierdza występujący od kilku lat trend ekspansji w obszar tzw. BRIC: Brazylia, Rosja, Indie i Chiny. Jak długo potrwa ta koniunktura i jakie będą jej efekty zobaczymy, jednak już teraz łatwo zauważyć jej skutki jeśli chodzi o projekty realizowana np. w Dubaju, Bahrajnie czy Katarze. Największe firmy inwestycyjne już mają w swej ofercie nieruchomości zlokalizowane w arabskich państwach-księstwach.

Kraje Europy Środkowej i Wschodniej starają się utrzymać zainteresowanie inwestorów, zwłaszcza obszarami największych miast - Budapeszt, Bratysława, Praga a także Ryga czy Wilno walczą o zachowanie koniunktury z nowymi konkurentami - Rumunią i Bułgarią. W tej grupie, od wielu lat występuje silna reprezentacja polskich miast. Na kilkunastu dobrze przygotowanych stoiskach pracowali przedstawiciele stolicy (m.in. ważna wizyta Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz), Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Gdańska z Sopotem. Wraz z nimi aktywnie prezentowały się firmy i instytucje reprezentujące lokalny potencjał inwestycyjny, poszukujące partnerów dla wspólnych realizacji - mieszkaniowych, przemysłowych i handlowych. Miedzy innymi to dzięki nim dociera do Polski międzynarodowy kapitał, a polskie firmy deweloperskie są już obecne w wielu miejscach na świecie.

Na stoisku miasta Krakowa, jako jedyna z Polski agencja rozwoju zaprezentowała się Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Jej przedstawiciele oferowali tereny inwestycyjne w Krakowie i w Województwie Małopolskim a także promowali możliwość współpracy z polskimi firmami - m.in. poprzez dystrybucję katalogu Inwestycje Budowlane-murator, Wydawnictwa MURATOR. Już po pierwszych dniach targów katalog znalazł się na stoiskach wszystkich polskich wystawców i wielu innych zainteresowanych warunkami działania w naszym kraju.

Obecność na targach MIPIM jest swego rodzaju wyzwaniem dla polskich operatorów na rynku inwestycji - wymaga coraz lepszego opracowania ofert oraz rozwoju wszystkich mechanizmów obsługi inwestora: prawnych, finansowych, logistycznych i administracyjnych. To warunek by nasze miasta i regiony skutecznie konkurowały zarówno ze "starą" Europą jak i coraz bardziej agresywnymi i przedsiębiorczymi wysłannikami z bliskiego i dalekiego wschodu, z Rosji czy z terenu byłych azjatyckich republik ZSRR. Trzeba stawiać na jakość i wszechstronność, czyli profesjonalizm i dotrzymywanie obietnic. Miejmy nadzieję, że do czasu następnych targów MIPIM, chociaż część tych oczekiwań zostanie spełniona.

Galeria:

 

 

 

 

 

 

marzec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej