Polska na COP 15

2009-12-04 16:00
Konferencja prasowa
Autor: CzeM Minister środowiska maciej Nowicki przed szczytem Klimatycznym w Kopenhadze: Jestem dobrej myśli...

W poniedziałek 7 grudnia rozpoczął się w Kopenhadze Szczyt Klimatyczny - COP 15. Jest to ogromne przedsięwzięcie od strony organizacyjnej, ale też i niezwykle ważne wydarzenie międzynarodowe. Wezmą w nim udział przedstawiciele 192 państw należących do Konwencji Klimatycznej ONZ. W czasie trwania szczytu poza obradami ogólnymi, będą prowadzone rozmowy w 28 grupach formalnych, odbędzie się 350 spotkań seminaryjnych, a także spotkania bilateralne, spotkania nieformalne i w grupach regionalnych...

- Jestem bardzo zadowolony z takiego zainteresowania szczególnie mediów tym wydarzeniem, bo przed COP 14, mimo że Polska była jego gospodarzem, było ono znikome - powiedział minister środowiska Maciej Nowicki, na konferencji prasowej przed wyjazdem polskiej delegacji do Kopenhagi. - Temat jest ciekawy i dla cywilizacji ludzkiej, poza pokojem oczywiście, jest tematem najważniejszym. Ochrona klimatu jest tematem związanym z ochroną środowiska, ale to przede wszystkim problem gospodarczy. I dlatego tak ważne jest osiągnięcie światowego porozumienia.

Ale osiągnięcie consensusu nie będzie łatwe, mając na uwadze udział przedstawicieli 192 państw, na różnym etapie rozwoju gospodarczego, z których każde będzie chciało jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Tym bardziej, że ostatniego dnia ma powstać nie deklaracja, a zbiór konkretów zapisanych w formie prawnej.
- Jestem dobrej myśli, że szczyt zakończy się sukcesem - z takim nastawieniem jedzie do Kopenhagi polski minister środowiska.

Nasza delegacja będzie liczyła kilkadziesiąt osób. Ministerstwo Środowiska wysyła 33 osoby, swoich reprezentantów wysyłają też Ministerstwa: Spraw Zagranicznych, Gospodarki i Rolnictwa - kwestie poruszane na Szczycie należą bowiem również do ich kompetencji. Przedstawiciele ministerstw wesprą również eksperci z organizacji pozarządowych. Wszyscy wyjeżdżają na koszt swoich macierzystych instytucji.
- Jest to delegacja skrojona na potrzeby. Ma ona pilnować, żeby stanowisko UE w kluczowych kwestiach jak najlepiej odzwierciedlało interes Polski - podsumował minister Nowicki.

Stanowisko Polski na COP 15

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej