Polscy producenci okien - nieznudzeni biznesem

2008-10-31 16:29
okno_forum100
Autor: brak danych

Forum 100 skupi szefów stu największych firm z branży stolarki budowlanej. Celem inicjatywy jest systematyczna wymiana informacji. Branża ma dobre wyniki, odnosi wręcz sukcesy, ale brakuje wiarygodnych danych na temat wielkości produkcji.

Pierwsze spotkanie menadżerów odbędzie się na początku grudnia 2008 roku. Spotkania takie będą organizowane co miesiąc. Ze skompletowaniem liderów nie powinno być kłopotu. Robert Klos z gazety "Forum Branżowe", wiceprezes Związku Polskie Okna i Drzwi, który jest inicjatorem przedsięwzięcia, twierdzi, że w doborze najlepszych pomogą prowadzone rankingi. - Z częścią producentów i dostawców jesteśmy już po rozmowach - dodaje.

Namiastką tego, co będzie się działo na forum, są wyniki badań, które zaprezentował na konferencji 30 października 2008 roku. Dane były wyliczane na podstawie informacji z GUS, Głównego Urzędu Ceł i Eurostatu, dostarczyły ich również firmy.

Co należy dziś wiedzieć o branży? Że wiedziemy prym w eksporcie. Po pierwszym półroczu 2008 roku eksport okien i drzwi z plastiku wyniósł ponad 50 tys. ton (o 30 tys. ton więcej niż w Niemczech i o 40 tys. ton więcej niż w Irlandii, Austrii czy Wielkiej Brytanii). W segmencie stolarki drewnianej sprzedaliśmy za granicę 600 tys. sztuk, tym samym uplasowaliśmy się znów na pierwszym miejscu. Polskie okna trafiają głównie do niemieckich domów i obiektów niemieszkalnych. To prawie połowa produkcji, która idzie na eksport - ocenia Robert Klos.

Eksport okien i drzwi z PCW po I półroczu 2008 roku

Eksport okien z drewna po I półroczu 2008 roku


Źródło: Centrum Analiz Branżowych                                                                                                                                           

Fenomen wielkości eksportu trzeba tłumaczyć tym, że Polakom po prostu się chce. Większość firm to przedsiębiorstwa młode, na dorobku i na bieżąco obracające kapitałem. - To co robią, jeszcze ich pasjonuje - uważa Robert Klos.

Równie ekspansywni wydają się Chińczycy. Opinie na temat jakości ich wyrobów są podzielone. Z jednej strony przedsiębiorcy skarżą się, że pozostawia ona wiele do życzenia, a niskie ceny zmuszają ich do obniżania cen polskich okien. To z kolei przekłada się na jakość. Są też tacy, którzy twierdzą, że Chińczycy mogą wyprodukować wszystko, my jednak importujemy to, co jest najtańsze. Dochodzi do tego kiepska kontrola towarowa na granicy. Jeśli chodzi o stolarkę stalową, w imporcie z krajów spoza Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2008 roku, Chiny miały 87-procentowy udział, a w imporcie w ogóle - wraz z wymianą wewnątrzwspólnotową - wyniósł on około 25 proc.

Na konferencji przedstawiono też wyniki badań "VIP Stolarki Budowlanej". Wybierając najlepszych, pod uwagę brano nie tylko wielkość produkcji, ale i zasięg dystrybucji, liczbę ekip monterskich czy odpowiednią gwarancję. To ci, którzy nie bali się podzielić danymi o sobie - komentowali Robert Klos i Sylweriusz Dmochowski z portalu Infookno.pl. Jak podkreślają, by być dobrym, wcale nie trzeba być dużą firmą. Tytuł VIP-a będzie przyznawany cyklicznie. Jako pierwsi otrzymali go: Oknoplast-Kraków, fabryki pomorska M&S i podlaska WITRAŻ, Sokółka Okna i Drzwi oraz Drutex.

październik 2008 r. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej