Politechnika Warszawska: dofinansowanie z UE dla Centrum Innowacji i Transferu Technologii

2011-08-01 12:48
Centrum Innowacji i Transferu Technologii
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Podpisanie preumowy na dofinansowanie z UE

W Warszawie powstanie najważniejszy na Mazowszu ośrodek badawczy, zajmujący się transferem technologii i zarządzaniem innowacjami. Centrum Innowacji zarządzać będzie Politechnika Warszawska (PW). Uczelnia pozyskała na tę inwestycję prawie 60 mln złotych unijnej dotacji.

Dofinansowanie z UE wesprze realizację najważniejszego obiektu badawczego w województwie mazowieckim.
Preumowę w sprawie unijnej dotacji podpisali 26 lipca 2011 roku, przedstawiciele Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz władze PW.

Centrum Innowacji i Transferu Technologii - cel inwestycji

Celem projektu "Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej", jest stworzenie ośrodka badawczego, który będzie zintegrowany lokalizacyjnie i funkcjonalnie z sąsiednim „Centrum Innowacji Filtrowa 1a”. Inwestycja swoim zakresem obejmie całą sferę związaną z procesem innowacji – począwszy od wyszukiwania najbardziej innowacyjnych efektów prac badawczych, a skończywszy na świadczeniu usług w oparciu o laboratoria badawcze. 

 - Można śmiało powiedzieć, że Mazowsze jest liderem pod względem ilości uczelni wyższych i jednostek naukowo-badawczych. Około 30 proc. potencjału badawczo-rozwojowego mieści się właśnie w naszym regionie. Niestety, ciągle nie możemy konkurować w tym zakresie z dużymi, światowymi ośrodkami badawczymi. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu pozwoli nam zbliżyć się do światowych standardów i rozpocząć owocną współpracę pomiędzy sferą badawczą a przemysłem – skomentował marszałek Adam Struzik.

Cenntrum Innowacji i Transferu Technologii - dane techniczne obiektu:

  • powierzchnia budynku: 12 tys. m2,
  • powierzchnia użytkowa 10 tys. m2,
  • powierzchnia towarzysząca: 2 tys. m2

Centrum powstanie na terenie PW na terenie tzw. kampusu BIS, zlokalizowanego pomiędzy ulicą Nowowiejską, a Aleją Armii Ludowej. Przestrzeń Technologiczna Centrum Innowacji Filtrowa 1a, realizowanym przez Urząd Miasta st. Warszawy. W Centrum znajdą się m.in. centrum badań rynku, centrum badań nad związkami kooperacyjnymi i clusteringiem, czy centrum doradztwa w zakresie zarządzanie technologiami. Skupiony charakter inwestycji wynika z konieczności efektywnego wykorzystania powierzchni działek. Obiekt zostanie wyposażony w niezbędny sprzęt komputerowy. .

  • Całkowita wartość inwestycji: 70 000, 000, 00 złotych
  • Dofinansowanie z UE w wysokości: 59 500 000,00 złotych
  • Beneficjent: Politechnika Warszawska

Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionlnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 z Działania 1.1 Wzmocnienie sektora badawczego-rozwojowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej