Polak prezydentem Europejskiej Unii Deweloperów

2007-05-28 10:52

To zaszczytne stanowisko przypadło w udziale prezesowi Polskiego Związku Firm Deweloperkich, Jarosławowi Szanajcy. Polak będzie najprawdopodobniej pierwszym prezydentem branżowych organizacji wywodzącym się z nowych krajów członkowskich  Unii. Zastąpi on przedstawiciela Wielkiej Brytanii, Grahama Pye'a.

Przewodniczenie organizacji to dla Szanajcy nie pierwszyzna. Oprócz prezesury w PZFD, stoi jednocześnie na czele giełdowej spółki Dom Development. Na prezydenta Europejskiej Unii Deweloperów wybrany został podczas kongresu w Krakowie. Zgromadzenie odbyło się w dniach 17-18 maja 2007 roku i było drugim w Polsce spotkaniem deweloperów europejskich (pierwsze miało miejsce w Warszawie w 2003 roku). Polak będzie pełnił funkcję prezydenta przez dwa lata.

UEPC to federacja krajowych związków deweloperów nieruchomości. Rocznie na całym kontynencie  firmy te oddają do użytku ok. 1 miliona mieszkań i domów. Ponadto, zajmują się budową przestrzeni komercyjnych, handlowych, obiektów biurowych i hotelowych. Szacuje się, że łącznie ponad 30 000 podmiotów kontroluje pośrednio lub bezpośrednio 10% produktu krajowego brutto państw członkowskich Unii Europejskiej. Za rok organizacja będzie obchodzić 50-lecie istnienia.

Założony w 2002 roku PZFD jest stosunkowo młodym członkiem federacji. Zawiązały go firmy budujące mieszkania, których prezesi postanowili bronić ten sektor budownictwo przed wprowadzeniem powszechnej 22-proc. stawki VAT na obiekty mieszkaniowe i usługi budowlane. Obecnie związek skupia blisko 100 przedsiębiorstw z kilkunastu miast Polski, w tym liderów lokalnych rynków, m.in. w Warszawie, Trójmieście czy Poznaniu. Od początku prezesem organizacji jest Jarosław Szanajca.

Jarosław Szanajca
Autor: PZFD Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperkich - Jarosław Szanajca - prezydentem Europejskiej Unii Deweloperów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej