Polak prezydentem Europejskiej Unii Deweloperów

2007-05-28 10:52

To zaszczytne stanowisko przypadło w udziale prezesowi Polskiego Związku Firm Deweloperkich, Jarosławowi Szanajcy. Polak będzie najprawdopodobniej pierwszym prezydentem branżowych organizacji wywodzącym się z nowych krajów członkowskich  Unii. Zastąpi on przedstawiciela Wielkiej Brytanii, Grahama Pye'a.

Przewodniczenie organizacji to dla Szanajcy nie pierwszyzna. Oprócz prezesury w PZFD, stoi jednocześnie na czele giełdowej spółki Dom Development. Na prezydenta Europejskiej Unii Deweloperów wybrany został podczas kongresu w Krakowie. Zgromadzenie odbyło się w dniach 17-18 maja 2007 roku i było drugim w Polsce spotkaniem deweloperów europejskich (pierwsze miało miejsce w Warszawie w 2003 roku). Polak będzie pełnił funkcję prezydenta przez dwa lata.

UEPC to federacja krajowych związków deweloperów nieruchomości. Rocznie na całym kontynencie  firmy te oddają do użytku ok. 1 miliona mieszkań i domów. Ponadto, zajmują się budową przestrzeni komercyjnych, handlowych, obiektów biurowych i hotelowych. Szacuje się, że łącznie ponad 30 000 podmiotów kontroluje pośrednio lub bezpośrednio 10% produktu krajowego brutto państw członkowskich Unii Europejskiej. Za rok organizacja będzie obchodzić 50-lecie istnienia.

Założony w 2002 roku PZFD jest stosunkowo młodym członkiem federacji. Zawiązały go firmy budujące mieszkania, których prezesi postanowili bronić ten sektor budownictwo przed wprowadzeniem powszechnej 22-proc. stawki VAT na obiekty mieszkaniowe i usługi budowlane. Obecnie związek skupia blisko 100 przedsiębiorstw z kilkunastu miast Polski, w tym liderów lokalnych rynków, m.in. w Warszawie, Trójmieście czy Poznaniu. Od początku prezesem organizacji jest Jarosław Szanajca.

Jarosław Szanajca
Autor: PZFD Prezes Polskiego Związku Firm Deweloperkich - Jarosław Szanajca - prezydentem Europejskiej Unii Deweloperów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej