Początek szkoły pod znakiem "Orlika"

2008-09-05 16:05

Tegoroczny 1 września w trzech gminach województwa pomorskigo wyglądał nieco inaczej niż zwykle. Właśnie tego dnia oddano do użytku kolejne trzy kompleksy sportowe, wybudowane w ramach programu "Moje boisko - ORLIK 2012". W Kościerzynie i w Człuchowie było bardziej uroczyście niż zwykle, a w Przodkowie nawet rządowo. Tu, w inauguracji roku szkolnego uczestniczył Premier Donald Tusk, Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall oraz Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki.

W przodkowskich uroczystościach wzięli również udział gospodarze regionu: Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski, Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski, a także posłowie i senatorowie województwa oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Podczas uroczystości otwarcia pomorskich "Orlików" dzieci otrzymały piłki do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej, w tym ze specjalną dedykacją Michela Platiniego, który podpisał 10 piłek dla pierwszych dziesięciu "Orlików".

Kompleksy boisk w Przodkowie, Kościerzynie i Człuchowie (funkcjonują już dwa z czterech zaplanowanych) są kolejnymi inwestycjami realizowanymi w ramach rządowo-samorządowego Programu "Moje boisko - ORLIK 2012". Dotychczas oddano do eksploatacji obiekty - w Izdebkach (województwo podkarpackie), Konstantynowie Łódzkim (łódzkie), Człuchowie (pomorskie), a 7 września 2008 roku w Korycinie i Zambrowie (podlaskie). W uroczystościach otwarcia pierwszych "Orlików" na Podlasiu, obok ministra Drzewieckiego, uczestniczli Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno oraz lokalni działacze samorządowi.
Do połowy września bieżącego roku otwartych zostanie kolejnych kilkadziesiąt kompleksów "Orlika", a w październiku i listopadzie - ponad 300.

Przetargi na budowę boisk ogłoszono w 575 gminach. Rozstrzygnięto już 401 z nich i podpisano ponad 300 umów z wybranymi wykonawcami, którzy będą realizować te inwestycje. Liczba ta zwiększa się każdego dnia, w miarę rozstrzygania kolejnych przetargów.
Akces do przyszłorocznej edycji programu "Moje boisko - ORLIK 2012" zgłosiło już ponad 1000 gmin w całej Polsce.

Program - przedstawiony przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Donalda Tuska podczas expose w dniu 23 listopada 2007 roku, a przygotowany przez Ministra Sportu i Turystki Mirosława Drzewieckiego - zakłada budowę w każdej gminie na terenie całego kraju ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym.
W pierwszym roku funkcjonowania programu ma powstać ok. 600 kompleksów sportowych. W sumie planuje się budowę ok. 2000 obiektów. Pieniądze na sfinansowanie programu pochodzą z budżetu państwa, od samorządów województw i samorządów gmin. Na realizację programu w 2008 roku rząd przeznaczył 200 mln złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej