Plaza Centers zainwestuje w Polsce ponad miliard

2010-01-26 16:09
Zgorzelec Plaza
Autor: Cohn & Wolfe Sp. z o.o.

...a do 2012 r. wartość wszystkich inwestycji Plaza Centers w Polsce przekroczy 2 mld zł. Obecnie spółka realizuje kilka dużych inwestycji -  buduje obiekty handlowo-rozrywkowe w Kielcach, Toruniu, Zgorzelcu i Suwałkach. W przygotowaniu jest projekt centrum w Łodzi.

Plaza Centers (Polska) Sp. z o.o. zrealizowała w Polsce 7 projektów deweloperskich: Sadyba Best Mall w Warszawie (wrzesień 2000), Ruda Śląska Plaza (październik 2001), Kraków Plaza (grudzień 2001), Poznań Plaza (maj 2005), Rybnik Plaza (marzec 2007), Sosnowiec Plaza (marzec 2007), Lublin Plaza (czerwiec 2007). Od 2007 r., obok inwestycji w dużych ośrodkach, konsekwentnie realizuje strategię inwestowania w ośrodkach miejskich średniej wielkości.
- W tym samym kierunku rozwijają się sieci sklepów odzieżowych, AGD oraz kin wielosalowych – mówi Agnieszka Cymerman, dyrektor działu najmu w Plaza Centers (Polska). – Przyszłość polskiego rynku nieruchomości handlowo-rozrywkowych to wielofunkcyjne, nowoczesne centra trzeciej generacji, budowane w coraz mniejszych miastach – dodaje.

Plaza Centers prowadzi obecnie pięć projektów deweloperskich: w Toruniu (obejmujący około 45.000 m2 powierzchni pod wynajem), w Suwałkach (20 000 m2 powierzchni pod wynajem), w Zgorzelcu (15 000 m2), Kielcach (35 000 m2) i w Łodzi (44 000 m2).

18 marca 2010 r. zostanie oddane do użytku centrum Zgorzelec Plaza, a niespełna miesiąc później – 15 kwietnia – rozpocznie działalność Suwałki Plaza. W obu obiektach, obok sklepów znanych marek takich jak H&M, czy KappAhl, znajdzie się centrum rozrywki Fantasy Park.

Należy również zwrócić uwagę na transakcję zakupu gruntu z września 2009 r. pod budowę obiektu handlowo-rozrywkowego w Łodzi. W 2012 r. powstanie w tym mieście centrum o powierzchni 44 000 GLA (powierzchni najmu). Wartość inwestycji to ponad 300 mln zł.

W listopadzie 2009 r. została podpisana umowa z największym na polskim rynku operatorem kinowym – Cinema City. W trzech centrach, realizowanych przez Plaza Centers, powstanie 30 nowych sal kinowych. Największy kompleks Cinema City powstanie w Łódź Plaza – 12 sal kinowych, w Toruniu będzie to 8 sal, w Kielcach – 10. Zatem, obok realizowanych zgodnie z harmonogramem prac budowlanych, postępuje komercjalizacja projektów handlowo-rozrywkowych Plaza.


Plaza Centers N. V. jest jednym z największych deweloperów w Europie Środkowo-Wschodniej, specjalizującym się w budowie i leasingu centrów handlowo–rozrywkowych. Spółka swoją pierwszą inwestycję zrealizowała w 1996 r. Swoje działania spółka skupia na szybko rozwijających się rynkach takich jak Polska, Węgry, Czechy, Rumunia czy Serbia. W roku 2008 Plaza rozpoczęła swoją ekspansję w Indiach, gdzie realizuje trzy projekty. 
Plaza Centers jest spółką zależną od Elbit Imaging Ltd, izraelskiej spółki publicznej, której akcje notowane są zarówno na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tel-Avivie, jak i na rynku akcji NASDAQ Global Market w Stanach Zjednoczonych. Spółka jest częścią Europe Israel Group, kontrolowanej przez jej założyciela Mordechaya Zissera. 
Od listopada 2006 Plaza Centers jest notowana na giełdzie w Londynie, a od października 2007 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej