Platynowe Wiertło: Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta

2010-06-14 12:39
Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta
Autor: Hochtief Przy głównym wejściu do galerii znajduje się okrągła podświetlana kolorowo fontanna. Na trzecim poziomie galerii zlokalizowana jest strefa gastronomiczna – oświetlony naturalnym światłem hol z gigantycznym oknem na Jezioro Maltańskie. Na tym poziomie znajduje się także klub fitness i wejście do kompleksu kinowego.

Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce. Powierzchnia całkowita obiektu to 152 510 mkw., a handlowa 54 000 mkw. W Galerii Malta działa łącznie 170 sklepów, punktów usługowych, wielosalowe kino, klub fitness, liczne kawiarnie i restauracje. Na klientów czeka parking na 1800 miejsc z bezpośrednim dostępem do budynku głównego centrum. Obiekt została wyróżniony Platynowym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia.

Wykonawcą obiektu jest: HOCHTIEF Polska Oddział w Poznaniu.
Projektant: APA Wojciechowski – arch. Szymon Wojciechowski, arch. Marcin Grzelewski, Pracownia E. i S. Sipińskich – arch. Ewa Sipińska, arch. Stanisław Sipiński, Diagram – Michał Cierkosz

O wyróżnieniu w konkursie Platynowe Wiertło mówi nam Sławomir Maciejewski - dyrektor zespołu kontraktów w HOCHTIEF Polska Oddział w Poznaniu:

Czym jest dla Państwa wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło? - Nagrody przyznawane w konkursie Platynowe Wiertło traktujemy jako wyraz uznania dla wysiłków i starań wszystkich partnerów, którzy angażowali się w realizację obiektu. To również osobista satysfakcja i element motywujący na przyszłość.

W ubiegłym roku firma HOCHTIEF zrealizowała wiele projektów. Co spowodowało, że akurat ten obiekt został zgłoszony do konkursu? - Dla generalnego wykonawcy każdy projekt, bez różnicy, jest ważny. Jednak prawa konkursów są takie, że na wyróżnienie mają szanse te największe, o szczególnym znaczeniu dla regionu, w którym powstały. A Galeria Maltę to największe centrum handlowo-rozrywkowe w Wielkopolsce. Wyróżnia je zarówno imponująca architektura jak i wielkość. To kompleks z 162 000 m2 powierzchni całkowitej i ciekawym rozwiązaniem, jakim jest kładka pieszo-rowerowa nad ulicą Abpa. Baraniaka. Poza tym Galeria Malta to jedna z największych inwestycji, w realizacji których dotychczas brał udział poznański Oddział HOCHTIEF Polska.

Wokół galerii znajduje się teren zielony z elementami małej architektury, amfiteatrem i boiskiem do koszykówki. Połączenie galerii z terenami nad Jeziorem Maltańskim zapewnia 160-metrowa pieszo-rowerowa kładka nad ul. abpa Baraniaka. Kładka zwraca uwagę ze względu na niesymetryczne podwieszenie cięgnami do stalowego pylona, a system tłumiący drgania zapewnia komfort jej użytkowania. Wzrok przykuwają także unikalne elewacje szklane galerii z nadrukowanym metodą sitodruku malowidłem o łącznej powierzchni 4000 m2.

Zobacz koniecznie: Laureci XIV edycji konkursu Platynowe Wiertło


Na konferencji, która odbyła się w Warszawie, w dniu 25 maja, została ogłoszona XV edycja konkursu Platynowe Wiertło. W bieżącej edycji mogą wziąć udział firmy, które między 1 września 2009 roku a 30 września 2010 oficjalnie ukończyły i oddały do użytkowania obiekt na terenie Polski. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 września 2010 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na początku 2011 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Platynowe Wiertło!

Serwis Muratorplus.pl i katalog INWESTYCJE BUDOWLANE-murator jest patronem medialnym konkursu Platynowe Wierto.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej