PKP: remonty dworców warte miliardy

2010-07-26 13:53
Wrocław Pracze – stacja Wrocław Pracze została wybudowana w latach 70. XIX wieku
Autor: PKP S.A. Wrocław Pracze – stacja Wrocław Pracze została wybudowana w latach 70. XIX wieku.

W Warszawie Dworzec Centralny czeka lifting, Dworzec Wschodni - remont, a Zachodni zostanie zbudowany od podstaw. Na EURO 2012 kibiców powinny zachwycić też dworce we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Gdyni. Trwa wielki program rewitalizacji dworców kolejowych, który pochłonie do 2012 r. ponad 980 mln zł. To największa modernizacja dworców od 20 lat!

Tworzona właśnie nowa marka Dworzec Polski – ma być według PKP: "prawdziwą przystanią w podróży". Komfort i bezpieczeństwo, pełny dostęp do informacji i oferty przewoźników oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego przed i po podróży. Dworzec Polski będzie nowocześnie zarządzany, zintegrowany z systemem transportu publicznego, ale też silnie powiązany z przestrzenią miasta. Obiekty pod marką Dworzec Polski, będą nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu i dodatkowymi usługami komercyjnymi (rozrywka, biurowce, hotele i gastronomia).

...a kolej przyspiesza

Polska ma rozbudowaną sieć linii kolejowych zapewniającą dojazd w najdalsze zakątki kraju. Kolej łączy również miasta - gospodarzy EURO 2012. Celem modernizacji jest również dostosowanie możliwości eksploatacyjnych linii do prędkości V160 km/h dla taboru klasycznego i 200 km/h dla taboru z wychylnym nadwoziem - dla pociągów pasażerskich, 120 km/h dla pociągów towarowych oraz przystosowanie nawierzchni do nacisku osiowego 225 kN.

Przypomnijmy:

Czas połączeń kolejowych miast - gospodarzy EURO 2012

Czas połączeń kolejowych na EURO 2012
Autor: PKP PLK S.A.

Zobacz koniecznie:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej