PKP: modernizacja małych wrocławskich dworców - otwarcie ofert

2010-04-29 16:43
Dworzec Wrocław Leśnica
Autor: PKP S.A. Dworzec Wrocław Leśnica

27 kwietnia 2010 r. nastąpiło otwarcie ofert w trzech przetargach na modernizację czterech dworców: Wrocław Kuźniki, Wrocław Pracze,  Wrocław Leśnica i Wrocław Mikołajów. Chętnych wielu nie było. Tylko pięciu wykonaców jest gotowych przeprowadzić generalny remont małych wrocławskich dworców. 

Dworzec Wrocław Mikołajów
Autor: PKP S.A. Dworzec Wrocław Mikołajów

W jednym przetargu ujęto modernizację dwóch dworców Wrocław Kuźniki i Wrocław Pracze. W tym postępowaniu wpłynęły dwie oferty. Natomiast w kolejnych (odrębnych) na przebudowę obiektów Wrocław Leśnica i Wrocław Mikołajów odpowiednio dwie i jedna oferta. Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone oferty pod względem wymogów formalnych.

Zakres prac na każdym z obiektów zakłada ich gruntowną modernizację (w tym wymiana drzwi, okien, instalacji oraz ocieplenie budynku i remont klatek schodowych) i dostosowanie dworców do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także instalację monitoringu. Planowany termin zakończenia modernizacji małych dworców to przełom 2010 i 2011 r. Łączny koszt inwestycji to około 8 mln zł (finansowana z budżetu państwa i środków własnych PKP S.A.).

  • Na dworcu Wrocław Leśnica zadaniem wykonawcy będzie remont  i nowa aranżacja przestrzeni wewnątrz dworca. A elewacja budynku odzyska blask z czasów przebudowy obiektu w latach 20. XX wieku. Na elewację wróci zegar. 
  • Na dworcu Wrocław Mikołajów do zadań wykonawcy będzie należeć rearanżacja przestrzeni ogólnodostępnej wewnątrz budynku dworca. W holu dworca zaplanowano wyjście w kierunku tunelu na perony. Gruntownemu odnowieniu zostanie poddana elewacja budynku, na której odtworzone zostaną zniszczone gzymsy i pilastry, a także dworcowy zegar.
  • Szeroki zakres prac dotyczy również pozostałych obiektów tj. dworca Wrocław Pracze i Wrocław Kuźniki.
    Modernizacja obiektu na Praczach obejmie nie tylko sam dworzec, ale również zlokalizowany w pobliżu budynek dawnej ekspedycji towarowej. W budynku dworca znajdzie się poczekalnia, kasy biletowe oraz toalety. Nowe funkcje otrzyma magazyn ekspedycji - zostanie zagospodarowany komercyjnie. W budynku zostaną wyremontowane pomieszczenia ogólnodostępne. Elewacja wykonana z cegły klinkierowej wraz z przylegającą do budynków wiatą zostanie odświeżona.
    Modernizacja dworca Wrocław Kuźniki to przede wszystkim nowa aranżacja przestrzeni wewnątrz obiektu. W obrębie budynku będzie się mieścić poczekalnia, toalety, pomieszczenia o charakterze komercyjnym. Do zadań wykonawcy będzie należał remont elewacji i pomieszczeń ogólnodostępnych.

W ubiegłym roku w stolicy Dolnego Śląska zostały zmodernizowane dwa dworce Wrocław Żerniki i Wrocław Psie Pole.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej