PIIB i PZITB wspólnie o uprawnieniach budowlanych

2009-06-09 13:22

Podczas wspólnego posiedzenia, prezydia Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB) i Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB), podjęły decyzję o powołaniu mieszanego zespołu roboczego, który ma przygotować projekt zmian w Prawie budowlanym przywracający technikom ograniczone uprawnienia budowlane do kierowania mało skomplikowanymi budowlami.

- Trzeba przywrócić technikom budowlanym ograniczone uprawnienia budowlane, ale po spełnieniu przez nich podstawowych warunków. Po pierwsze, mogłyby się o nie ubiegać osoby, które mają maturę i ukończone technikum budowlane. Po drugie, musiałyby wykazać się 5-letnią praktyką na budowie i uprawnieniami mistrzowskimi - powiedział Wiktor Piwkowski, przewodniczący PZITB, prezentując stanowisko stowarzyszenia. Przyrównał rolę techników budowlanych do tej, jaką spełniają podoficerowie w armii. - A nie ma armii bez podoficerów – dodał. Zdaniem szefa PZITB nieskomplikowane budowy to np. domy jednorodzinne o kubaturze mniejszej od 1000 m3, 3 kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej.

- Sprawa jest ważna, bo dotyczy tysięcy ludzi w Polsce - ocenia profesor Zbigniew Grabowskiego, prezes PIIB. - Pomysł trzeba jednak doprecyzować i wspólnie uzgodnić, bo np. w Prawie budowlanym nie ma pojęcia technika. Nie wolno też zapominać o nadrzędnej roli inżyniera budownictwa, który wykonuje zawód zaufania publicznego.

Na kolejne spotkanie obu prezydiów zespół roboczy ma przygotować wspólną wersję zmian w prawie przywracającą technikom ograniczone uprawnienia budowlane.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej