Pierwsza transakcja ProLogis w Indiach

2008-05-09 14:37

Globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych - ProLogis - poinformował o wejściu na rynek indyjski poprzez umowę joint-venture (udziały 50-50%) z firmą K. Raheja Corp, jedną z największych firm deweloperskich w Indiach. Bombaj, Madras, Delhi, Bangalore, Kalkuta i Puna - to miasta w których spółka będzie nabywać grunty i inwestować w budowę nieruchomości.

"Cieszymy się mogąc poinformować o utworzeniu spółki joint-venture z K. Raheja Corp" - powiedział Jeff Schwartz, Chairman i Chief Executive Officer ProLogis. "Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ProLogis odnosił ogromne sukcesy w Azji po utworzeniu oddziałów w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Dalsza ekspansja w Indiach, jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków Azji, to logiczne posunięcie, które jak wierzymy przyniesie realne zyski naszym udziałowcom i zapewni naszym klientom globalnym niezawodny dostęp do nowych powierzchni magazynowych."

Na mocy umowy, spółka joint-venture będzie nabywać grunty, inwestować w budowę nieruchomości i zarządzać aktywami, początkowo skupiając się na wykorzystywaniu możliwości pojawiających się w miastach Bombaj, Madras, Delhi, Bangalore, Kalkuta i Puna - najszybciej rozwijających się lokalizacji dla działalności dystrybucyjnej w Indiach. Spółka nabyła już 11 ha gruntu w miejscowości Loni niedaleko Puny i prowadzi zaawansowane rozmowy odnośnie nabycia gruntów w innych kluczowych lokalizacjach, w tym 56,5 ha w Bangalore; 48,5 w Madrasie; 40 ha w Kalkucie; 28 ha w Bombaju oraz dodatkowych 13,3 ha w Punie. W sumie, spółka zamierza zagospodarować powierzchnię około 700 tys. m2 na przestrzeni najbliższych trzech lat oraz około 2,3 mln m2 w ciągu następnych pięciu lat. Spółka planuje zainwestować około 575 mln dolarów (2300 krorów rupii - jeden kror to 10 mln) w ciągu najbliższych trzech lat.

"Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w Indiach rośnie jednostajnie od kilku lat, napędzany intensywnym rozwojem produkcji przemysłowej, modernizacją infrastruktury oraz zwiększonym zainteresowaniem firm outsourcing'iem rozwiązań logistycznych. Liczymy na to, że dzięki współpracy z K Raheja Corp szybciej rozwiniemy swoją działalność, korzystając z lepszego dostępu do gruntów pod inwestycje, jak również rozbudowanej bazy klientów. Dołożymy starań, by nowa spółka stała się wiodącym dostawcą obiektów dystrybucyjnych wysokiej jakości w Indiach" - mówi Schwartz.

K. Raheja Corp to prywatna, rodzinna firma założona w 1956 r. Zatrudnia ponad 6000 pracowników i jest deweloperem na rynku nieruchomości, specjalizując się w budowie obiektów biurowych, handlowych, mieszkaniowych i hoteli, zagospodarowując rocznie ponad 560 tys. m2.
"Większość istniejącej powierzchni magazynowej w Indiach jest funkcjonalnie przestarzała i wierzymy, że nasze nowe przedsięwzięcie sprosta rosnącemu lokalnemu popytowi na obiekty logistyczne wysokiej jakości" - powiedział C.L. Raheja , prezes Grupy K. Raheja Corp.

ProLogis poinformował również, że na czele indyjskiego oddziału ProLogis stanie Abhijit Malkani, były dyrektor regionalny na Indie i Bliski Wschód z ramienia NAI Global, wiodącej sieci niezależnych agencji nieruchomości komercyjnych i jednego z największych dostawców usług związanych z nieruchomościami komercyjnymi na świecie.
W Polsce ProLogis jest największym zarządcą powierzchni magazynowych.

ProLogis Park Galanta
Autor: ProLogis ProLogis Park Galanta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej