Pierwsza transakcja ProLogis w Indiach

2008-05-09 14:37

Globalny właściciel, zarządca i deweloper obiektów dystrybucyjnych - ProLogis - poinformował o wejściu na rynek indyjski poprzez umowę joint-venture (udziały 50-50%) z firmą K. Raheja Corp, jedną z największych firm deweloperskich w Indiach. Bombaj, Madras, Delhi, Bangalore, Kalkuta i Puna - to miasta w których spółka będzie nabywać grunty i inwestować w budowę nieruchomości.

"Cieszymy się mogąc poinformować o utworzeniu spółki joint-venture z K. Raheja Corp" - powiedział Jeff Schwartz, Chairman i Chief Executive Officer ProLogis. "Na przestrzeni ostatnich kilku lat, ProLogis odnosił ogromne sukcesy w Azji po utworzeniu oddziałów w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Dalsza ekspansja w Indiach, jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków Azji, to logiczne posunięcie, które jak wierzymy przyniesie realne zyski naszym udziałowcom i zapewni naszym klientom globalnym niezawodny dostęp do nowych powierzchni magazynowych."

Na mocy umowy, spółka joint-venture będzie nabywać grunty, inwestować w budowę nieruchomości i zarządzać aktywami, początkowo skupiając się na wykorzystywaniu możliwości pojawiających się w miastach Bombaj, Madras, Delhi, Bangalore, Kalkuta i Puna - najszybciej rozwijających się lokalizacji dla działalności dystrybucyjnej w Indiach. Spółka nabyła już 11 ha gruntu w miejscowości Loni niedaleko Puny i prowadzi zaawansowane rozmowy odnośnie nabycia gruntów w innych kluczowych lokalizacjach, w tym 56,5 ha w Bangalore; 48,5 w Madrasie; 40 ha w Kalkucie; 28 ha w Bombaju oraz dodatkowych 13,3 ha w Punie. W sumie, spółka zamierza zagospodarować powierzchnię około 700 tys. m2 na przestrzeni najbliższych trzech lat oraz około 2,3 mln m2 w ciągu następnych pięciu lat. Spółka planuje zainwestować około 575 mln dolarów (2300 krorów rupii - jeden kror to 10 mln) w ciągu najbliższych trzech lat.

"Popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe w Indiach rośnie jednostajnie od kilku lat, napędzany intensywnym rozwojem produkcji przemysłowej, modernizacją infrastruktury oraz zwiększonym zainteresowaniem firm outsourcing'iem rozwiązań logistycznych. Liczymy na to, że dzięki współpracy z K Raheja Corp szybciej rozwiniemy swoją działalność, korzystając z lepszego dostępu do gruntów pod inwestycje, jak również rozbudowanej bazy klientów. Dołożymy starań, by nowa spółka stała się wiodącym dostawcą obiektów dystrybucyjnych wysokiej jakości w Indiach" - mówi Schwartz.

K. Raheja Corp to prywatna, rodzinna firma założona w 1956 r. Zatrudnia ponad 6000 pracowników i jest deweloperem na rynku nieruchomości, specjalizując się w budowie obiektów biurowych, handlowych, mieszkaniowych i hoteli, zagospodarowując rocznie ponad 560 tys. m2.
"Większość istniejącej powierzchni magazynowej w Indiach jest funkcjonalnie przestarzała i wierzymy, że nasze nowe przedsięwzięcie sprosta rosnącemu lokalnemu popytowi na obiekty logistyczne wysokiej jakości" - powiedział C.L. Raheja , prezes Grupy K. Raheja Corp.

ProLogis poinformował również, że na czele indyjskiego oddziału ProLogis stanie Abhijit Malkani, były dyrektor regionalny na Indie i Bliski Wschód z ramienia NAI Global, wiodącej sieci niezależnych agencji nieruchomości komercyjnych i jednego z największych dostawców usług związanych z nieruchomościami komercyjnymi na świecie.
W Polsce ProLogis jest największym zarządcą powierzchni magazynowych.

ProLogis Park Galanta
Autor: ProLogis ProLogis Park Galanta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej