PeBeKa wraca do Wieliczki

2010-06-25 10:10
Kopalnia Soli Wieliczka
Autor: od Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Po rocznej przerwie Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. wraca do prac w zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka". Tym razem pracownicy PeBeKi zajmą się przebudową podszybi oraz zbrojeniem szybu Regis, który jest najstarszym istniejącym szybem górniczym w Polsce.

W tym roku Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa obchodzi swoje 50-lecie. Historia firmy nierozerwalnie związana jest z budową Zagłębia Miedziowego, a także pracami rekonstrukcyjnymi w Kopalni Soli w Wieliczce, które lubińska spółka rozpoczęła w 1985 r. W zeszłym roku zakończone zostały ostatnie projekty prowadzone przez PeBeKa w zabytkowej kopalni.

W jubileuszowym roku firma wygrała kolejny przetarg na prace w Wieliczce, dzięki temu specjaliści PeBeKa po rocznej przerwie powrócą do podkrakowskiej kopalni. Tym razem firma zajmie się wykonaniem przebudowy podszybi oraz zbrojenia szybu dla montażu dwóch dźwigów osobowo-towarowych w szybie Regis.

- Szyb Regis to jedna z perełek w wielickiej kopalni – mówi Jacek Kulicki, prezes PeBeKa. - Wcześniej w latach 1995-2005 prowadziliśmy tam prace mające na celu przystosowanie tego szybu do eksploatacji w ramach trasy turystycznej. Cieszy nas możliwość powrotu do "Wieliczki", w której znamy każdy korytarz i każdą komorę. Jest to również dla nas powód do dumy, prowadzenie prac w tak niezwykłym miejscu to wyjątkowe doświadczenie. Kopalnia Soli "Wieliczka" to przecież jeden z najstarszych i najbardziej znanych polskich zabytkowych obiektów architektonicznych. Ciąży na nas duża odpowiedzialność, dlatego dołożymy wszelkich starań, by efekt prac był najlepszy z możliwych - zapewnia prezes Kulicki.

Średniowieczny Regis jest dziś najstarszym istniejącym szybem górniczym w Polsce. Został on wydrążony w XIV wieku (pierwszy poziomo zgłębiono już w XIII w.) i wchodził w skład kopalni zarządzanych przez ukształtowane w XIII wieku przedsiębiorstwo zwane "żupami krakowskimi". Od 1978 roku wielicka kopalnia jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, a w 1994 r. uznano ją za Pomnik Historii Polski. W 2009 r. Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziło blisko milion turystów.

Kopalnia Soli Wieliczka
Autor: Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. Kopalnia Soli Wieliczka
Kopalnia Soli Wieliczka
Autor: Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. Kopalnia Soli Wieliczka

25 lat doświadczenia

Doświadczenia zebrane przez specjalistów z PeBeKa podczas budowy kopalń rud w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym okazały się niezwykle cenne także na innym polu. We wrześniu 1985 r. pracownicy spółki przystąpili do pierwszych prac rekonstrukcyjnych i zabezpieczających w Wieliczce, nawiązując tym samym do najstarszych tradycji polskiego górnictwa.

Prowadzone z przerwami przez ćwierć wieku prace wymagały umiejętności zastosowania współczesnych materiałów, technik i narzędzi, przy jednoczesnym wykorzystaniu dawnych rozwiązań technicznych, nie stosowanych już w przemyśle wydobywczym. Wszystkie zadanie realizowano pod okiem konserwatora zabytków. Budowlańcy z PeBeKa odrestaurowali i zabezpieczyli w "Wieliczce" m.in. komory: Warszawa, Jezioro Piłsudskiego, Jezioro Wessel, Drozdowice, Pistek i Michałowice, oraz wyrobiska chodnikowe: Sielec, Prokopowicz, Ferdynand d’Este, Karol i Hauer. Na szczególną uwagę zasługują również efekty robót w salach ekspozycyjnych Muzeum Żup Krakowskich w komorach: Russegger, Maria Teresa i Alfons Długosz.

Prace rekonstrukcyjne i zabezpieczające w szybie Regis rozpoczną się w lipcu tego roku. Realizację projektu zaplanowano na 13 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej