Partner biznesowy - outsourcer

2006-12-01 12:54

Debata na temat znaczenia inwestycji typu BPO toczy się już od kilku lat. Druga konferencja z cyklu "Forum Outsourcingu Roadshow - Polska europejskim rajem usługowym" miała na celu aktualizację wiedzy na temat outsourcingu i efektów jego różnorodnych zastosowań. Forum odbyło się 20 października 2006 roku w Warszawie.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 uczestników. Reprezentowali oni firmy produkcyjne, doradcze, konsultingowe, usługowe czy media. Nie zabrakło również przedstawicieli administracji państwowej.  W arkana outsourcingu wprowadzali słuchaczy m.in. Andrzej Kaczmarek, wiceminister gospodarki, Jeremi Mordasiewicz, doradca zarządu w PKPP Lewiatan, Richard Petersen, Cushman&Wakefield, Grzegorz Mackiewicz, prezes Suwalskiej SSE czy Sebastian Jakubiak z Hewlett Packard i in.

 

 

Outsourcing to strategia zarządzania daną usługą, która polega na tym, że partnerowi z zewnątrz (outsourcerowi) przekazuje się zadania i pracę, które nie są kluczowe dla działalności przedsiębiorstwa. W BPO, czyli Business Process Outsourcing, chodzi o to, że koncerny zlecają realizację niektórych działań wspierających przedsiębiorstwo innym firmom. Od niedawna inwestorzy mogą je zlokalizować w specjalnych strefach ekonomicznych, gdzie mogą liczyć na ulgę podatkową. Warto zauważyć, że outsourcer przestaje być obecnie wyłącznie dostawcą czy konsultantem, ale staje się partnerem biznesowym, który również bierze udział w budowaniu sukcesu firmy, realizując jej strategię.

Według zapewnień wiceministra gospodarki, Andrzeja Kaczmarka, działania rządu zmierzają do tego, aby do 2013 roku Polska stała się krajem, którego gospodarka będzie oparta na wiedzy. To jednak nie będzie możliwe bez inwestycji zagranicznych. Na te, na szczęście Polska nie może narzekać. Dzięki korzystnemu systemowi wsparcia nasz kraj uważany jest za dogodną lokalizację dla centrów BPO i w rankingach Polska znajduje się zazwyczaj w czołówce (1 - 3 miejsce). Jak się jednak okazało, świetna lokata Polski w klasyfikacji inwestycyjnej może być zagrożona. Powodem - coraz częściej występujący problem braku wykwalifikowanych pracowników dla tego typu inwestycji. Jeśli sytuacja się nie zmieni, liczba inwestorów przyjeżdżających do Polski może się zmniejszyć.

Kolejne wydarzenie z cyklu "Forum Outsourcingu Roadshow - Polska europejskim rajem usługowym" odbędzie się 1 grudnia 2006 roku w Krakowie w hotelu Stary.

Więcej informacji >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej