Opóźnieniom w czasie pracy i kosztach robót stop

2007-05-21 16:01
Opóźnieniom w czasie pracy i kosztach robót stop
Autor: mst Opóźnieniom w czasie pracy i kosztach robót stop

Projekt budowlany przekracza zakładane koszty średnio o 150 proc., a czas jego realizacji jest prawie dwa razy dłuższy niż planowano. To rzeczywistość. Czy jest sposób na wykrywanie odstępstw od harmonogramów i budżetów w prowadzonych projektach - tak, by wyeliminować ewentualne opóźnienia? Odpowiedź na to pytanie przyniosła konferencja, zorganizowana 16 stycznia 2007 roku przez Microsoft.

Ponieważ branża budowlana rozwija się dziś bardzo szybko, a firmy realizują niejednokrotnie wiele inwestycji naraz i są zmuszone sprostać różnorodnym warunkom, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych rozwiązań informatycznych. Dzięki nim uniknie się zbędnego ryzyka, w porę będzie też można zareagować na czynniki zagrażające utracie płynności finansowej oraz przyczyniające się do zmniejszenia marż.

Na konferencji zaprezentowano trzy systemy:

 • XPLUS Construction Management firmy XPLUS: to zintegrowany system dla branży budowlanej. Dzięki niemu można sprawdzić każdą transakcję i dokument, związany z planowanymi, jak i realizowanymi już przedsięwzięciami. W wycenach na każdym etapie przedstawiane są trendy zmian cen, rzeczywista dostępność kapitału, maszyn i ludzi. Informacją, na którą system okazuje się wrażliwy, jest nawet aktualna pogoda. Gdy zaś tych samych specjalistów, maszyn i surowców potrzeba w tym samym czasie na kilku budowach, XPLUS planuje roboty tak, by zminimalizować przestoje. 
 • BOB firmy Fild.NET: to rozwiązanie, przeznaczone dla inwestorów i firm deweloperskich. Wspomaga ono proces wyboru generalnego wykonawcy, porównując proponowane stawki, oceniając wiarygodność kosztorysów, sprawdzając sytuację finansową oferentów. Dzięki rozwiązaniu możliwe jest gromadzenie wszelkich danych o rynku - takich jak ceny działek i mieszkań w różnych lokalizacjach, wyniki badań rynkowych. BOB rejestruje nowe atrakcyjne tereny, sprawdza ich dostępność, zbiera propozycje architektów i wykonawców dotyczące możliwości zabudowy. Rejestruje też to, że do firmy zgłaszają się osoby zainteresowane kupnem mieszkań, znajduje przyczyny, dla których odzewu ze strony klientów nie ma. Sprawdza się jako system, zarządzający sprzedażą. 
 • Axapta for Building and Construction firmy KOM-PAKT: to połączenie dwóch poprzednich systemów. Bowiem dzięki niemu zarządzać można sprzedażą, a jednocześnie prowadzić nadzór nad wieloma inwestycjami. I tak np. działy finansowe generalnych wykonawców dzięki rozwiązaniu mogą z dużym przybliżeniem szacować kwoty podatków - adekwatnie do postępu prac, z kolei inwestorzy czy deweloperzy mają szansę prześledzenia studiów rynkowych i cen inwestycji oraz rozesłać zapytania ofertowe do wykonawców. System tworzy też tzw. globalne harmonogramy dla maszyn, rezerwując termin ich bezpośredniego wykorzystania, czas potrzebny na przewiezienie i przygotowanie do pracy oraz wyliczając koszty ich przechowywania, transportu i serwisu.
   

  Wszystkie rozwiązania działają w oparciu o system ERP II Microsoft Dynamics AX oraz platformę do zarządzania i analizy danych SQL Server 2005.

 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Czytaj więcej