Opłaty za śmieci Warszawa 2021. Nowe stawki od kwietnia. Ile zapłacimy za wywóz śmieci w stolicy?

Opłaty za śmieci Warszawa 2021
Autor: Getty Images Od kwietnia 2021 zmieni się system opłat za wywóz śmieci w Warszawie. Będą one uzależnione od ilości zużytej wody

Opłaty za śmieci rosną w całej Polsce. Warszawa podjęła decyzję, że od kwietnia 2021 opłaty za odpady będą naliczane według ilości zużytej wody. Czy ta metoda da warszawiakom możliwość wpływu na wysokość swojej miesięcznej stawki za śmieci? W artykule szczegółowe informacje na temat nowej metody naliczania opłat za śmieci w stolicy.

Przejście na nową metodę opłat za śmieci w Warszawie zapowiadano już w lutym 2020. Dziś wiadomo, że nowy system zacznie nas obowiązywać od kwietnia 2021. Do tego czasu spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą przygotować się do nowego systemu rozliczeń. W nowej wersji uchwały pojawiły się też szczegółowe zapisy, które jednoznacznie określają, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach np. kiedy uwzględnia się odczyt z wodomierza. Więcej informacji w dalszej części artykułu.

Spis treści

 1. Jak będą wyglądały opłaty za wywóz śmieci w Warszawie?
 2. Ile warszawiacy zapłacą za wywóz śmieci w 2021?
 3. Naliczanie opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości bez wodomierza
 4. Naliczanie opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych
 5. Terminy składania nowych deklaracji na wywóz śmieci
 6. Kto zaoszczędzi na nowym systemie naliczania opat za śmieci?
 7. Dlaczego musimy płacić coraz więcej za wywóz śmieci?
 8. Rozbudowa spalarni śmieci na warszawskim Targówku?

Jak będą wyglądały opłaty za wywóz śmieci w Warszawie?

Mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy). W opłacie za odpady uwzględnia się również ilość zużytej wody technicznej np. używanej do mycia klatek schodowych.

Mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), której ilość będzie mierzona przez dodatkowy wodomierz. Ci, którzy mają dostarczaną wodę przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), mogą instalować własne wodomierze do pomiaru wody bezpowrotnie zużytej. Pomiary z tych liczników będą podstawą do naliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wskazanie wodomierza na wodę bezpowrotnie zużytą należy wpisać w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?
Opłaty za śmieci Warszawa 2021
Autor: UM Warszawa Taka informacja pojawiła sie na stronie UM Warszawa. Kto w takim razie zaoszczędzi na opłatach za śmieci w Warszawie?

Ile warszawiacy zapłacą za wywóz śmieci w 2021?

Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy, z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). Przy założeniu, że średnie zużycie miesięczne wody na osobę to 2,5 m³, opłata wyniesie od 31,82 zł (gospodarstwo 1-osobowe) do 159,10 zł (gospodarstwo 5-osobowe).

Ważne

1m³ to 1000 litrów, czyli tyle, ile zużywa się na około 20 pryszniców czy 25 prań w pralce. W Warszawie średnie miesięczne zużycie wody wynosi 4m³ na osobę, według danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Naliczanie opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości bez wodomierza

Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres sześciu kolejnych miesięcy, stawka naliczona zostanie według zasady: liczba mieszkańców pomnożona przez 4m³ wody i stawkę 12,73 zł.

Naliczanie opłat za wywóz śmieci dla nieruchomości niezamieszkałych

 • W nieruchomościach mieszanych, niezamieszkałych (np. salon fryzjerski w kamienicy) opłaty będą naliczane wg normy zużycia wody określonej w załączniku do uchwały i pomnożone przez 12,73 zł.
 • W domkach letniskowych i innych nieruchomościach rekreacyjno-wypoczynkowych przyjęta jest stała opłata - 181,90 zł rocznie.
 • W nieruchomościach niezamieszkałych, objętych miejskim systemem gospodarki odpadami (np. miejskie szkoły, domy kultury, ośrodki sportu) opłaty będą rozliczane wg pojemności pojemników.

Terminy składania nowych deklaracji na wywóz śmieci

Nową deklarację trzeba złożyć do 10 maja 2021 roku. Obowiązek ten dotyczy właścicieli budynków jednorodzinnych, a także zarządców nieruchomości wspólnych, m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Kto zaoszczędzi na nowym systemie naliczania opat za śmieci?

Na nowym systemie zaoszczędzą głównie osoby mieszkające samotnie oraz te, które rozsądnie korzystają z tzw. kranówki. Metoda naliczania opłat za śmieci uzależniona od ilości członków rodziny, umożliwia oszacowanie realnej liczby osób zamieszkującej mieszkanie lub dom, gdyż jest bezpośrednio powiązana z ilością produkowanych śmieci przez domowników.

Warszawa planuje też wprowadzenie programu osłonowego dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny, aby chronić familie wieloosobowe przed zbyt wysokimi opłatami za śmieci.

Jest szansa, że nowa metoda naliczania opłat za śmieci ograniczy zużycie wody, nawet w dużych rodzinach. Szkoda, że prawdopodobnie nie ograniczy produkowanych przez nią śmieci.

Ustawodawca wymaga od nas, aby opłaty mieszkańców pokryły koszty systemu gospodarki odpadami. Natomiast firmy produkujące opakowania nadal nie ponoszą odpowiedzialności za wprowadzanie ich na rynek – przypomina Michał Olszewski, zastępca prezydenta stolicy.

Dlaczego musimy płacić coraz więcej za wywóz śmieci?

W Polsce producenci opakowań praktycznie nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za wprowadzanie na rynek tworzyw sztucznych. Stawki są skandalicznie niskie, a cały koszt późniejszego zajmowania się odpadami spada na gminy i ich mieszkańców. W Polsce koszty utylizacji odpadów, np. butelek plastikowych, pokrywają mieszkańcy, natomiast w Niemczech czy Austrii – producenci odpadów, czyli koncerny. Wzrósł też napływ odpadów z zagranicy. Producentom bardziej opłaca się kupić surowce pierwotne lub wtórne sprowadzane z zagranicy niż skupować te produkowane w kraju.

Na rynku jest za mało instalacji do zagospodarowania odpadów, ograniczona liczba firm, dyktuje ceny samorządom. Firmy zaś windują ceny za odbiór i zagospodarowanie odpadów, bo rząd narzucił im restrykcyjne wymogi oraz podniósł płacę minimalną. Rosną opłaty za prąd i gaz oraz ceny paliwa, z których korzystają przedsiębiorcy.

Wszystko to odbija się na mieszkańcach, którzy muszą płacić coraz więcej za odbiór śmieci. W 2016 roku Warszawa wydawała na odpady prawie 325 mln zł, a w 2020 koszt wyniesie ponad 1 miliard 260 mln zł (ponad 3,5 razy więcej). Miasto podkreśla, że nie zarabia na śmieciach, a wszystkie środki z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przeznaczane są na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu.

Opłaty za śmieci Warszawa 2021
Autor: UM Warszawa Link: Kliknij i powiększ
NIK o działaniach na rzecz ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych

Niewielkie są szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wolne tempo prac koncepcyjnych i legislacyjnych zarówno Ministra Klimatu, jak i Ministra Rozwoju nie daje nadziei na rychłe ich zakończenie. Dodatkowo resorty nie mają pełnej wiedzy o problemie, gdyż system raportowania danych nie pozwala na ustalenie ilości wytworzonych odpadów z tworzyw sztucznych oraz zidentyfikowania pełnego i ostatecznego sposobu ich zagospodarowania. Zarówno na poziomie centralnym jak i lokalnym brakuje akcji informacyjnej, ukierunkowanej stricte na zapobieganie powstawaniu odpadów.

Działania Ministra Klimatu, a poprzednio Ministra Środowiska, jako organów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki związanej z gospodarką odpadami na obszarze kraju, jak również pozostałych organów administracji publicznej objętych kontrolą, były niewystarczające dla ograniczenia powstawania odpadów z tworzyw sztucznych oraz ich prawidłowego zagospodarowania. Ponadto zaawansowanie prac koncepcyjnych i legislacyjnych zarówno Ministra Klimatu, jak i Ministra Rozwoju nie daje nadziei na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ministerstwo Klimatu nie dysponuje rzetelnymi danymi dotyczącymi zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. Z analizy NIK wynika, że problemy są znacznie większe niż wskazują na to dostępne dane sprawozdawcze.

Rozbudowa spalarni śmieci na warszawskim Targówku?

Warszawa, aby zatrzymać rosnące ceny, ma plan uniezależnienia się od zewnętrznych firm, które zajmują się termiczną utylizacją śmieci. Z końcem grudnia 2020 władze stolicy podpisały umowę na rozbudowę spalarni śmieci na warszawskim Targówku. Ma to być największa i najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce. Dzięki spalarni śmieci na Targówku 30% warszawskich odpadów będzie unieszkodliwiana w ekologiczny sposób. Dodatkowo nowa instalacja ma zasilić miasto w energię cieplną i elektryczną. Dowiedz się więcej na temat tej inwestycji>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej