Okna VELUX ze znakiem zgodności CE

2007-05-21 14:06
Velux ze znakiem CE
Autor: VELUX Polska Sp. z o.o.

Spośród producentów okien jako pierwszy oznakowanie CE zaczął nadawać swoim wyrobom Velux. Dotyczy to dwóch jego fabryk: w Gnieźnie i Namysłowie. Deklarację zgodności wyrobu z wymaganiami Unii - dotyczącymi zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska - okna mają od 21 marca 2007 roku.

- Oznakowanie CE nie jest znakiem jakości, ale informacją dla konsumentów, że produkt spełnia europejskie normy. Na razie nie jest to obowiązkowe, taki wymóg pojawi się natomiast po 1 lutego 2009 roku. W naszym przypadku dotyczy to na razie najbardziej popularnych typów okien, tj. do poddaszy - mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalny VELUX-Polska.

Normy zostały stworzone w celu zniesienia technicznych barier w handlu wyrobami budowlanymi na rynku europejskim (są one określane jako hEN, czyli zharmonizowane Normy Europejskie - red.). Dla okien jest to norma EN 14351/1:2006. Znak CE i informacje towarzyszące umieszczone będą na tabliczce znamionowej okna, jego opakowaniu i w dokumentach handlowych. Oprócz samego znaku zostanie umieszczony numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej, która brała udział w zastosowanym systemie zgodności. Kolejne produkty VELUX będą znakowane symbolem CE systematycznie, aż do końca okresu przejściowego. Rozpoczął się on 1 lutego 2007 roku.

Oznakowanie CE na wyrobach budowlanych wynika z dyrektywy Unii Europejskiej nr 89/106/EWG o wyrobach budowlanych. Różni się ona od innych dyrektyw, przewidujących oznakowanie CE. W istocie bowiem jej wymagania nie odnoszą się do samych wyrobów, lecz do obiektów budowlanych, w których te wyroby mają być stosowane.

Liczba producentów okien, obecnych na polskim rynku, wynosi ok. 3 tys. Jak dowiedzieliśmy się w Związku Polskie Okna i Drzwi, jest to stała liczba mniej więcej od pięciu lat.

Okno Velux
Autor: VELUX Polska Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej