Okna dachowe - spokój po obu stronach barykady

2008-10-20 11:48
dachowe_duz
Autor: Magdalena Stopa

Z nieoczekiwanej kontroli, którą pod koniec września 2008 roku przeprowadzono w firmie Velux, cieszą się i w tej firmie, i u polskiego producenta okien dachowych - Fakro. Jednak powody tej radości są zgoła inne. O kontroli w głównej siedzibie Veluxa i biurach niektórych jego dystrybutorów pierwszy poinformował "Financial Times".

- Kontrola taka jak ta, to rutynowe działanie Komisji Europejskiej. Oznacza, że sprawa - jakobyśmy łamali zasady uczciwej konkurencji na unijnym rynku - zmierza do wyjaśnienia. Jesteśmy jednak spokojni. Zwracaliśmy i zwracamy uwagę na przestrzeganie wszelkich regulacji prawnych, nie mamy nic do ukrycia. Komisji przekazujemy wszystkie materiały, których od nas wymaga - mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalny VELUX Polska.

- Dla nas to sygnał, że Komisja Europejska wreszcie zajęła się sprawą. Od stycznia 2007 roku, gdy przekazał ją tam Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, komunikacja między naszą firmą a Brukselą miała charakter kurtuazyjny. Kraje, w których dokonano kontroli, a więc Niemcy, Francja i Wielka Brytania, to największy w Europie rynek okien dachowych. Sprzedaje się tam 65 proc. z całej produkcji - mówi Piotr Bieniek z firmy Fakro.

Temat podejmowaliśmy już w lipcu, gdy nowosądecki producent poinformował o tym opinię publiczną. Dowodził, że Velux dopuścił się nadużycia względem art. 82 traktatu UE. Na konferencji, zorganizowanej 14 lipca, przedstawiono obszerną dokumentację w tej sprawie. Koszty dystrybucji o co najmniej 10 proc. wyższe od tych, jakie miałoby Fakro, gdyby Velux nie stosował systemu rabatów wykluczających - to jeden z dowodów. Velux miałby też sprzedawać taniej swoje okna w krajach, gdzie rozwija się konkurencja.

Fakro podaje, że jest dziś drugim pod względem wielkości producentem okien dachowych na świecie. Jednak gdy w tak dużej skali udział firmy sięgnął 17 proc., w Europie Zachodniej udało jej się zdobyć zaledwie 5 proc. rynku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej