Odbył się VI Międzynarodowy Kongres Towarzystw Naturalnych Wód Kąpielowych

2011-10-14 16:40
Kongres Towarzystw Naturalnych Wód Kąpielowych
Autor: IOB

Pod koniec września w Czeskich Budziejowicach, odbył się VI Międzynarodowy Kongres Towarzystw Naturalnych Wód Kąpielowych (IOB). Podczas spotkania, omówiona została specjalna Europejska Ramowa Dyrektywa Kąpielisk Naturalnych, której celem jest stworzenie spójnych przepisów i norm dotyczących publicznych kąpielisk uzdatnianych w sposób naturalny.

Przez trzy dni od 28 do 30 września odbywał się VI Międzynarodowy Kongres Towarzystw Naturalnych Wód Kąpielowych. Wydarzenie miało miejsce w Czeskich Budziejowicach i odbyło się pod hasłem "Koupaci jezirka bez hranic".

Kongres został zorganizowany przez Czeski Związek Budowniczych Stawów Kąpielowych oraz Międzynarodową Organizację Naturalnych Wód Kąpielowych IOB, która jest federacją skupiającą organizacje narodowe. Federacja IOB zawiązała się w 2009 roku, na kongresie w Meranie.

Przeczytaj również: Kąpieliska oczyszczane biologicznie

Organizacja ta skupia aktualnie ponad 450 osób oraz firm, które zajmują się projektowaniem, bądź wykonywaniem biologicznie uzdatnianych kąpielisk. Siedzibą stowarzyszenia jest Brema, a celem organizacji jest propagowanie całkowicie biologiczne uzdatnianych wód kąpielowych, tworzenie norm oraz wytycznych, wymiana doświadczeń między członkami, organizacja kongresów oraz szkoleń w taki sposób, by zapewnić wysoki standard realizowanych obiektów. Na kongresie, w którym uczestniczyło ponad 350 osób, reprezentowane były organizacje z Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Francji, Portugalii, Hiszpani, Izraela oraz Belgii. W wydarzeniu wzięli udział również członkowie z Danii, Australii, Grecji, Turcji, Wegier, Holandi, Afryki Południowej, USA i Nowej Zelandii.
Więcej informacji na stronie IOB

Warto zaznaczyć, że w samych Czechach stowarzyszenie skupia 25 firm realizujących stawy kąpielowe. Kongres w Czeskich Budziejowicach połączony był z targami, w których wzięło udział sześćdziesiąt sześć firm, które wystawiły na 4000 m2 produkty związane z projektowaniem, realizacją oraz pielęgnacją obiektów kąpielowych.
W trakcie kongresu omawiana była Europejska Ramowa Dyrektywa Kąpielisk Naturalnych, której celem jest stworzenie spójnych przepisów i norm regulujących zasady budowy, norm sanitarnych oraz parametrów chemicznych dla publicznych kąpielisk uzdatnianych w sposób biologiczny.

Przeczytaj także: Wody opadowe: jak mądrze je zagospodarować?

Obecnie postuluje się powołanie Polskiego Towarzystwa Naturalnych Wód Kąpielowych, którego celem ma być promowanie naturalnych kąpielisk na terenie Polski - organizacja kongresów, warsztatów, wymiana doświadczeń i ustalanie standardów jakości, badania naukowe i tworzenie norm oraz monitorowanie stanu wód kąpielowych. Nowa organizacja ma zamiar przystąpić do Międzynarodowego Towarzystwa Naturalnych Wód Kapielowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej