Od 1 stycznia 2012 będzie trudniej o kredyt hipoteczny. Co zmieni rekomendacja SIII?

2011-12-05 14:05
Od 1 stycznia 2012 będzie trudniej o kredyt hipoteczny. Co zmieni rekomendacja SIII?
Autor: Piotr Mastalerz

Osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą liczyć się z tym, iż od 1 stycznia 2012 roku mogą mieć problem z uzyskaniem wymaganej zdolności kredytowej. Wchodzi bowiem w życie rekomendacja SIII, która wymusi na bankach bardziej rygorystyczne obliczalnie zdolności kredytowej. Trudniej będzie też uzyskać kredyty w euro czy we frankach.

Od 1 stycznia 2012 będzie trudniej o kredyt hipoteczny. Co zmieni rekomendacja SIII?
Autor: Piotr Mastalerz

Zdolność kredytowa: bank automatycznie założy, że kredyt hipoteczny zostanie spłacony w 25 lat

Zgodne z rekomendacją SIII od stycznia 2012 r. banki obliczając zdolność kredytową będą zakładały, że kredyt hipoteczny zostanie spłacony w maksymalnie 25 lat (dotychczas było to 30 lat). Niestety, krótszy okres kredytowania automatycznie podwyższy raty, co z kolei będzie miało bezpośredni wpływ na zdolność kredytową osób starających się o pożyczkę. W praktyce oznacza to też niższą kwotę zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Analitycy szacują, że zdolność kredytowa może spaść nawet o kilkanaście procent, o tyle też będzie mniejszy kredyt hipoteczny.

Rekomendacja SIII nie zabrania zaciągania kredytów na kilkadziesiąt lat, ale nakazuje bankom, wyliczanie maksymalnej kwoty, którą klient będzie w stanie spłacić w maksymalnie 300 ratach (25 lat).
Zmiany dotyczące 25 letniego okresu kredytowania przy liczeniu zdolności kredytowej dotyczą wszystkich kredytów hipotecznych, niezależnie od ich waluty.

W 2012 roku trudniej będzie o kredyty w walucie

Rekomendacja SIII wprowadza dodatkowe obostrzenia w przypadku ubiegania się o kredyty w walucie obcej. Obniżony został współczynnik obciążenia dochodu do 42%. Dotychczas, zgodnie z rekomendacją T, dla niektórych osób było to nawet 65 procent. Oznacza to, że na obsługę zobowiązania kredytobiorca nie będzie mógł przeznaczyć więcej niż 42 procent swojego dochodu netto. Zdolność kredytowa spadnie o kolejnych kilka procent… i w efekcie uzyskanie kredytu hipotecznego w walucie obcej okaże się dla wielu osób niemożliwe lub kwota kredytu nie będzie satysfakcjonująca.

Kredyt hipoteczny - jeszcze w tym roku!

Osoby planujące zakup mieszkania albo rozpoczęcie budowy domu na kredyt powinny sprawdzić, jak zmiany wynikające z rekomendacji SIII wpłyną na ich zdolność kredytową. Może się bowiem okazać, że w 2012 roku osiągalna kwota kredytu hipotecznego nie wystarczy na większe mieszkanie czy nowy dom.

Skorzystaj z bezpłatnej porady i umów się z doradcą MURATOR FINANSE. Sprawdź zdolność kredytową jeszcze w tym roku >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej