Oczyszczanie ścieków na europejskim poziomie - 187 projektów i 12 mld zł

2010-06-09 17:34

Środki na projekty w zakresie gospodarki wodno-ściekowej w ramach PO IiŚ zostały w całości rozdysponowane. Ogłoszono wszystkie zaplanowane konkursy, z których wyłoniono 159 projektów na kwotę dofinansowania 7,2 mld zł. Na liście projektów indywidualnych z tego priorytetu znalazło się aż 28 dużych projektów o kwocie dofinansowania w wysokości 4,6 mld zł. Łączna kwota dofinansowania dla 187 projektów konkursowych i indywidualnych wynosi prawie 12 mld zł.

Projektów konkursowych, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną jest więcej niż planowanych początkowo środków. 50 projektów zostało umieszczonych na liście rezerwowej. Minister Rozwoju Regionalnego podjęła decyzję o przyznaniu dodatkowych środków w wysokości ok. 170 mln euro z tzw. technicznej rezerwy wykonania.

Do końca maja 2010 r. kontraktacja dla priorytetu I Gospodarka wodno-ściekowa, Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosła 72%. Przyrost kontraktacji o 32 pp. od grudnia 2009 r. pokazuje, że tempo wykorzystania środków w ramach POIiŚ dynamicznie rośnie. Łączna wartość dofinansowania UE projektów, dla których podpisano już ponad 130 umów wynosi prawie 8 mld zł.

Łączna wartość środków przewidzianych dla priorytetu Gospodarka wodno-ściekowa to 2,8 mld euro, co stanowi 10% całej alokacji Programu Infrastruktura i Środowisko oraz aż 57% alokacji przeznaczonej dla sektora środowiska. Środki te są skutecznie wykorzystywane na realizację największych inwestycji infrastrukturalnych w sektorze środowiska, które zmieniają Polskę.

Projekty w priorytecie Gospodarka wodno-ściekowa nie tylko są duże, ale również zaawansowane w realizacji. Przewiduje się następujące efekty zakończonych projektów:
• łączna długość wybudowanej i zmodernizowanej sieci kanalizacji sanitarnej: 8 318 km,
• łączna długość wybudowanej i zmodernizowanej sieci wodociągowej: 1 660 km,
• łączna liczba wybudowanych i przebudowanych oczyszczalni ścieków: 78 obiektów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej