Oczyszczalnia ścieków w Nałęczowie - Skanska podpisała kontrakt na jej rozbudowę i modernizację

2011-10-10 15:24
Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Nałęczowie
Autor: Skanska Podpisanie przez firmę Skanska umowy na rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Nałęczowie: dyrektor Oddziału Budownictwa Hydroinżynieryjnego w Rzeszowie Mirosław Siepaka i burmistrz Nałęczowa

Rzeszowski OBH podpisał umowę na rozbudowę i modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków w Nałęczowie. Wartość kontraktu to prawie 16 mln złotych netto. Oczyszczalnia ścieków to największa inwestycja w historii tego miasta. Realizacja kontraktu potrwa do 31 października 2013 roku.

Oczyszczalnia ścieków w Nałęczowie

Zakres prac obejmuje wykonanie robót rozbiórkowych i budowlanych w zakresie obiektów kubaturowych oraz sieci uzbrojenia terenu a także zmianę technologii oczyszczania ścieków z technologii złóż biologicznych na wysokoefektywny proces osadu czynnego, powiązany ze zwiększeniem przepustowości obiektu.

Szczególnym wyzwaniem dla całego zespołu będzie realizacja robót z zachowaniem ciągłości pracy oczyszczalni – mówi Mariusz Bochenek, Menadżer Projektu. Obecny obiekt powstał w latach 60 ubiegłego stulecia i jest bardzo wyeksploatowany. Będziemy stopniowo wyburzać obiekty starej oczyszczalni i zastępować je nowymi tak, aby proces oczyszczania ścieków nie został przerwany. Ponadto będziemy pracować w trudnych warunkach gruntowych. Nowa oczyszczalnia ścieków powstanie na terenie obecnej, usytuowanej na gruntach bagiennych sąsiadujących z rzeką Bystrą, dlatego też niektóre obiekty oczyszczalni będą posadowione na palach. Konieczne również będzie wzmocnienie gruntu – dodaje Mariusz Bochenek.

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków pozwoli nie tylko na osiągnięcie wymaganych przez UE parametrów oczyszczania ścieków i poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również na ochronę zasobów wód nałęczowskich wykorzystywanych przez lokalne uzdrowisko oraz producentów wód mineralnych i leczniczych.
Projekt jest dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007–2013. Zamawiającym jest Gmina Nałęczów.

Kontrakt zrealizuje zespół menadżera projektu Mariusza Bochenka, a kierownikiem budowy będzie Wojciech Kwiatkowski.
Skanska ma długoletnie doświadczenie w budowie i modernizacji oczyszczalni ścieków. Dotychczas rozbudowała i zmodernizowała oczyszczalnie w Przemyślu, Jeleniej Górze, Tychach, Myślenicach i Baranowie Sandomierskim oraz wybudowała oczyszczalnię w Mielcu, Zagórzu i Izabelinie. Rozbudowała również przemysłową oczyszczalnię ścieków dla browaru Carlsberg w Brzesku, a w Tarnobrzegu odbudowała oczyszczalnię ścieków zniszczoną w trakcie powodzi w 2010 roku. Obecnie jest w trakcie budowy nowej czyszczalni w Opocznie oraz modernizacji oczyszczalni ścieków „Południe” w Nowym Dworze Mazowieckim i oczyszczalni ścieków w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej