Obwodnica duuuuużo taniej

2009-08-11 14:27
Obwodnica Puław
Autor: GDDKiA

W poniedziałek, 10 sierpnia br., zostały otwarte oferty złożone w przetargu na południową obwodnicę Gdańska. Najtańsza opiewała na kwotę 1,126 mld, najdroższa na 1,347 mld zł, a GDDKiA była gotowa na to zadanie wydać prawie 2 mld zł... A zatem jest szansa na ponad 800 mln kolejnych oszczędności na inwestycjach drogowych.

Oferty w tym przetargu złożyło pięć konsorcjów. Najkorzystniejszą ofertę - 1,126 mld zł - złożyło konsorcjum firm Bilfinger Berger Polska SA i Wakoz (ta firma wykonała przygotowawcze prace ziemne i melioracyjne przy budowie stadionu na Letnicy).
Konsorcjum firm: Budimex Dromex SA, Mostostal Warszawa SA, Acciona Infraestructuras SA zaoferowało 1,170 mld.
Konsorcjum: Eurovia Polska SA, Warbud SA, Hochtief Polska Sp. z o.o., Vinci Construction Grand Projets, Vinci Construction Terrassement, Stavby silnic a železnic a.s. inwestycję oszacowały na 1,297 mld
Oferta konsorcjum firm: Strabag Sp. z o.o., Hermann Kirchner Polska Sp. z o.o., Dywidag Bau GmbH była na kwotę 1,345 mld.
Najdroższą ofertę złożyło konsorcjum firm: Energopol-Szczecin SA, POL-DRÓG Piła Sp. z o.o., ABM POL-DRÓG Legnica Sp. z o.o., Zakład Robót Mostowych "Mostmar" Marcin i Grzegorz Marcinków Sp. Jawna, Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych Sp. z o.o. - 1,347 mld. 

Oferta konsorcjum Bilfinger i Wakoz zostanie sprawdzona przez GDDKiA pod kątem ewentualnych błędów formalnoprawnych. Konkurenci mają natomiast możliwość złożenia protestów od wyniku przetargu. Z tego właśnie powodu Mateusz Gdowski z działu PR Bilfinger Berger Polska SA na razie nie popada w euforię.
- Używając terminologii z Formuły 1, cieszymy się z pole position, ale do zwycięstwa nam daleko - powiedział.
Obwodnica południowa ma mieć 19,4 km długości. Będzie się rozpoczynać w okolicach Straszyna, na tzw. Węźle Południowym, gdzie łączyć się będzie z istniejącą obwodnicą Trójmiasta, a kończyć w Koszwałach skrzyżowaniem z drogą krajową Nr 7. W Lipcach obwodnica południowa będzie się krzyżować drogą krajową Nr 1, a w Węźle Olszynka będzie mieć połączenie z projektowaną Trasą Sucharskiego, która tunelem pod Martwą Wisłą ominie centrum Gdańska.

Jeśli nie będzie protestów, budowa obwodnicy południowej może się rozpocząć jeszcze we wrześniu. Czas na wykonanie prac, zgodnie z warunkami zamówienia, to 24 miesiące. Biorąc jednak pod uwagę, że GDDKiA zawsze na wszelki wypadek planuje zimowe przestoje (od 15 grudnia do 15 marca), czas realizacji może wydłużyć się do 33 miesięcy. Wówczas obwodnica zostałaby oddana do użytku w czerwcu 2012 r., być może na styk z rozpoczynającymi się 9 czerwca meczami EURO...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej