O budownictwie, budowaniu i rynkowych realiach

2011-03-14 11:21
O budowaniu, budownictwie i rynkowych realiach
Autor: Min. Infrastruktury Piotr Styczeń podzczas spotkania w Krakowie

"Program budownictwa na lata 2010-2020 stwarza możliwości uzyskania dostępu do własnego mieszkania również tym osobom, które nie dysponują w początkowym okresie zdolnością kredytową, wymaganą dla uzyskania kredytu hipotecznego. Szukamy rozwiązań prawnych, które pozwoliłyby im partycypować w kosztach wybudowania lokalu w ramach wnoszonego czynszu, a po uzyskaniu stabilizacji finansowej przejąć na siebie resztę zobowiązań finansowych i stać się jego właścicielami - deklarował podsekretarz stanu Piotr Styczeń, podczas spotkania z Radą Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ "Solidarność".

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy Związku w celu przedyskutowania problematyki budownictwa mieszkaniowego, swoją tematyką objęło także różnorodne aspekty prowadzenia prac budowlanych, zasad organizacji przetargów oraz kwestii nadzoru stosowania odpowiednich materiałów i technologii w budownictwie. Związkowcy w swoich wypowiedziach wskazywali problemy, na które narażone są firmy przestrzegające układów zbiorowych oraz przepisów prawa pracy w tym standardów bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas cenowego konkurowania w przetargach z firmami naruszającymi obowiązujące normy prawne. Podkreślali ciągle obecny udział szarej strefy w budownictwie, zarówno w odniesieniu do niezgodnego z obowiązującymi zasadami zatrudniania pracowników jak i unikania rozliczeń z tytułu należnych podatków i składek. Dopytywali się również o zamierzenia Rządu wobec istniejącego problemu mieszkaniowego, o jednoznaczną ocenę skali tego zjawiska oraz o planowane rozwiązania, które pozwoliłyby w najbliższym czasie przynajmniej na złagodzenie tej trudnej sytuacji.

Wiceminister Styczeń wyjaśnił, że przyjęty przez Sejm dokument "Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku" wskazuje na cały zespół działań, które będzie podejmować Ministerstwo Infrastruktury w celu rozwiązania problemu mieszkaniowego zarówno w odniesieniu do osób rozpoczynających karierę zawodową, tych, których sytuacja finansowa wymaga przejściowego wsparcia w zapewnieniu im dachu nad głową, jak też wobec osób stale potrzebujących wsparcia ze strony społeczeństwa w rozwiązaniu problemów bytowych. Podkreślił pomocniczą rolę państwa, zarówno na szczeblu centralnym jak i samorządowym w zapewnianiu obywatelom dachu nad głową, wskazując jednocześnie na potrzebę ustanowienia takich uregulowań prawnych, które uczyniłyby budownictwo mieszkaniowe - deweloperskie oraz indywidualne - mniej podatne na zmiany sytuacji ekonomicznej w innych gałęziach gospodarki.
Spotkanie odbyło się 10 marca br. w Krakowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej