Nowy dworzec w Poznaniu na EURO 2012. TriGranit otrzymał pozwolenie na budowę

2011-08-05 10:06
Dworzec w Poznaniu. Poznań City Center
Autor: TriGranit Development Polska Sp.zo.o. Nowy dworzec w Poznaniu (Zintegrowane Centrum Komunikacyjne) - wizualizacja.

Spółka TriGranit otrzymała pozwolenie na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny. W pierwszym etapie budowy do maja 2012 roku dworzec w Poznaniu będzie miał nową halę. Inwestycja ma być gotowa na EURO 2012.

Węgierska spółka TriGranit otrzymała 3 sierpnia, pozwolenie na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny.
1 lipca inwestor złożył w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim komplet dokumentów, wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę.
Zwykle prodcedura trwa 65 dni od daty złożenia wniosku.
W przydpadku poznańskiego dworca pozwolenie na budowę zostało wydane po upływie 33 dni. Tak szybkie wydanie decyzji związane jest ze zbiżającym się EURO 2012.

Inwestycja na EURO 2012

Od czerwca 2011 roku trwały ostatnie negocjacje ze spółką Aquanet. Rozmowy dotyczyły warunków finansowych budowy nowego kolektora wodnego oraz z należącym do miasta PKS-em w sprawie warunków przeniesienia dworca autobusowego do nowego obiektu.
Decyzja o budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu, podjęta została przez PKP pod koniec 2007 roku. Rok później powstała Koncepcja Programowo-Przestrzenna, która stanowiła ogólną wizję projektu nowego dworca.
W czerwcu 2010 r. zakończyło się postępowanie wyłaniające wykonawcę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego – PKP i TriGranit podpisały umowę Inwestycyjną.
Od czerwca br. na dworcu trwają pracę przy budowie fundamentów, podpisywane są także umowy z podwykonawcami odpowiedzialnymi za poszczególne prace przy kolejnych etapach budowy.
We wrześniu przewidziano uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję. Oznacza to, że przyjęty przez PKP i TriGranit harmonogram prac budowy inwestycji nie jest zagrożony.
Tym samym oddanie nowej hali, gdzie będzie znajdował się nowy dworzec PKP w Poznaniu na EURO 2012 powinno nastąpić do końca kwietnia przyszłego roku

Nowy dworzec w Poznaniu - opis inwestycji

W pierwszym etapie inwestycji (do maja 2012 roku), zostanie wybudowana nowa hala dworca PKP. Drugi etap budowy obejmuje wybudowanie centrum handlowego oraz dworca autobusowego. Budowa ma zakończyć się w połowie 2013 roku.
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne będzie nowoczesną, ażurową konstrukcją, która obejmie nowy dworzec w Poznaniu, dworzec PKS oraz przystanek miejskiej komunikacji tramwajowej.
W ramach inwestycji wybudowane zostaną obiekty biurowe, parkingi, hotel oraz galeria handlowa. Obiekt powstanie na terenie obecnego dworca PKP i w jego najbliższej okolicy. Wartość inwestycji wyniesie ok. 160 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej