Nowy dodatek energetyczny 2023 - dla kogo 200 euro? Sprawdź, czy go otrzymasz. Gdzie składać wnioski?

2023-03-17 17:42
Nowy dodatek energetyczny 200 euro - dla kogo?
Autor: Getty Images Gdzie i od kiedy składać wnioski o dodatek energetyczny 200 euro?

Chodzi o dodatek energetyczny dla studentów i uczniów. Otrzymają oni jednorazowy dodatek energetyczny w wysokości 200 euro. To kolejna grupa, która dostanie wsparcie finansowe od państwa w Niemczech, w odpowiedzi na wysokie ceny energii elektrycznej. Jednak wypłata pieniędzy dla studentów rusza z dużym opóźnieniem, bo dopiero po sześciu miesiącach od ogłoszenia programu pomocy.

Spis treści

  1. Dla kogo dodatek energetyczny?
  2. Dodatek energetyczny 2023 - jakie dopłaty?
  3. Specjalna platforma do rejestracji
  4. Od kiedy można składać wnioski o dodatek energetyczny 2023?
  5. Problemy z wypłatą dodatku energetycznego

Dla kogo dodatek energetyczny?

200 euro dodatku energetycznego otrzymają studenci, jak również uczniowie szkół technicznych i zawodowych, ale także doktoranci. Do wsparcia uprawnione są osoby, które 1 grudnia 2022 r. zapisane były do szkoły wyższej bądź innej placówki edukacyjnej w Niemczech. Drugim warunkiem jest to, by 1 grudnia 2022 r. miejscem zamieszkania studenta bądź ucznia były Niemcy. Rząd federalny podliczył, że uprawnionych do otrzymania wsparcia jest ok. trzech milionów studentów i ok. 450 tys. uczniów.

Dodatek energetyczny 2023 - jakie dopłaty?

Dodatek jest jednorazowy, nie podlega opodatkowaniu, nie wlicza się także w dochody przy wypłacie świadczeń socjalnych. Ciekawostką jest fakt, że studenci, którzy jednocześnie uczą się i pracują, otrzymali już 300 euro w zeszłym roku, a obecnie mogą dostać 200 euro. Obecny program jest niezależny i nie ma prowadzonej weryfikacji, czy beneficjent otrzymał już wsparcie. Zatem część osób otrzyma dopłatę energetyczną w sumie w wysokości 500 euro.

Specjalna platforma do rejestracji

Federalne Ministerstwo Edukacji odpowiedzialne za wypłaty dla studentów przeprowadziło program pilotażowy dopłat w krajach związkowych, m.in. w Saksonii-Anhalcie. Wypracowano tam model współpracy, który został przeniesiony na cały kraj. Powstała specjalna platforma internetowa, na której uczeń lub student powinien się zarejestrować.

Procedura jest dość skomplikowana, m.in. należy użyć do rejestracji swojego numeru BundID – to specjalne konto użytkownika wprowadzone w 2019 roku w celu digitalizacji spraw urzędowych. Student powinien także posłużyć się kodem, który otrzyma od swojej uczelni. Wniosek o dopłatę będzie jeszcze rozpatrywany i student powinien czekać na pozytywną odpowiedź.

Pytań na temat programu było tak wiele, że urzędnicy uruchomili specjalną stronę internetową oraz infolinię na temat dopłat.

Od kiedy można składać wnioski o dodatek energetyczny 2023?

System rejestracji wniosków na platformie ruszył 15 marca 2023. Ministerstwo Edukacji Niemiec informuje, że pieniądze powinny zostać przelane na konto studentów tak szybko, jak to możliwe. Jednak nie padły konkretne terminy.

Problemy z wypłatą dodatku energetycznego

Procedura wypłaty dodatku energetycznego dla studentów trwa już pół roku. Znacznie sprawniej wypłacono pieniądze w wysokości 300 euro dla dwóch innych grup: osobom zatrudnionym i emerytom. Rząd federalny, który finansuje dodatki tłumaczy, że w przypadku uczniów i studentów problemem jest brak danych, które umożliwiałyby natychmiastową wypłatę. Urzędnicy wyjaśniają, że po raz pierwszy z budżetu federalnego przekazane będą świadczenia dla ok. 3,5 mln osób, które uczą się w 4 tys. placówkach edukacyjnych w 16 krajach związkowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej