Nowe emisje akcji i fabryka na Ukrainie

2007-09-24 11:54
Polcolorit
Autor: brak danych

Trzy nowe emisje akcji przeprowadzi Polcolorit S.A. Przedstawiciele firmy deklarują, że może do nich dojść w czwartym kwartale 2007 roku. Dzięki uzyskanym pieniądzom Polcolorit sfinansuje dwa przejęcia na Ukrainie oraz wprowadzi system motywacyjny dla kadry zarządzającej i kierowniczej.

W wyniku emisji akcji kapitał Polcoloritu wzrośnie o 8,655 mln zł. Będą to akcje serii D, E i F.

Pierwszych z nich będzie nie więcej niż 600 tys. Wartość nominalna każdej wyniesie 10 groszy. Emisja akcji serii D jest związana z wprowadzeniem systemu motywacyjnego. Obejmie on osoby, które podejmują kluczowe decyzje dla rozwoju Spółki. Ma to być maksymalnie 11 osób. - Program motywacyjny jest konieczny, bo dzięki niemu lojalność pracowników względem firmy i jej polityki wzrośnie. To powinno przyczynić się do lepszego zarządzania firmą, a w przyszłości do poprawy wyników finansowych i wzrostu wartości akcji na GPW - mówi Wiktor Marconi, prezes Polcoloritu.
Termin prawa do objęcia akcji serii D mija 31 marca 2010 roku.
Emisja nowych akcji serii E będzie emisją z prawem poboru dla akcjonariuszy. Akcji zostanie wyemitowanych 75950000, a cena emisyjna ma oscylować w granicach 20 groszy. Właśnie dzięki tej emisji kapitał zakładowy Polcoloritu wzrośnie najbardziej, bo o 7,595 mln zł. Każdej akcji będzie przysługiwało tylko jedno prawo poboru - lista akcjonariuszy z prawem poboru ma być znana do 14 listopada 2007 roku.
Dla właścicieli przejmowanej ukraińskiej spółki jest z kolei przeznaczona emisja nowych akcji serii F. W ten sposób Polcolorit chce zapłacić za przejmowane udziały (75 proc.). Proces dobiega właśnie końca, ale trwał dłużej niż się spodziewano. Zakład ruszy najpóźniej w pierwszym kwartale 2008 roku. W ramach serii F wyemitowanych zostanie 10000000 akcji, każda o wartości nominalnej 10 gr.
W nowym zakładzie będzie powstawać około 2 mln mkw. płytek ceramicznych rocznie. To jedna trzecia mocy produkcyjnych całej grupy kapitałowej. W jej skład wchodzą spółka Polcolorit S.A. i zależna od niej spółka Ceramika MARCONI S.A. Jeszcze w tym roku Polcolorit chce wykorzystywać 74 proc. swojego potencjału. Jednym z powodów, dla których firma wybrała Ukrainę jako miejsce inwestycji bezpośrednich, jest wzrost gospodarczy, który sięga tam 30 proc.
Polcolorit istnieje od 1984 roku. Firma weszła na giełdę po dwudziestu latach swojej działalności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej