Nowe dopłaty do pomp ciepła 2023. Można dostać 4400 zł dotacji

2023-02-03 10:30
pompa ciepła
Autor: Marcien Czechowicz Ruszył nowy program dopłat do pomp ciepła. Nie wyklucza łączenia z innymi programami

Są nowe dopłaty do pomp ciepła w 2022. Można już składać wnioski. Wysokość bezzwrotnej dopłaty do pomp ciepła to 4400 zł. Ta kwota ma być wsparciem na wymianę ogrzewania w domu jednorodzinnym. Kto dopłaca do pompy ciepła? Jak dostać dofinansowanie? Jakie warunki są do spełnienia?

Spis treści

  1. Nowe dopłaty do pompy ciepła w 2023 - od kogo?
  2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?
  3. Na pompę ciepła można dostać do 4400 zł
  4. Jakie jeszcze dopłaty do pomp ciepła w 2023?

Nowe dopłaty do pompy ciepła w 2023 - od kogo?

Na rynku pojawiła się nowa oferta dopłat do pomp ciepła, które mają być realizowane w 2023. Chodzi o program Taurona. Program skierowany jest dla wszystkich właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą wymienić ogrzewanie. Tauron wspiera finansowo inwestycje w pompy ciepła, ale oczywiście pod pewnymi warunkami.

Spółka na dopłaty do pomp ciepła ma przeznaczyć w 2023 roku 2 mln zł.

Bezzwrotne dofinansowanie do wymiany ogrzewania w programie jest realizowane w ramach Ustawy o efektywności energetycznej oraz strategii spółki Tauron Sprzedaż w zakresie poprawy efektywności energetycznej poprzez przyspieszanie modernizacji indywidualnych źródeł ciepła.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać dopłatę do pompy ciepła?

Program „Ogrzej się z Tauronem 2023” nie jest programem ogólnopolskim. Działa na obszarach województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego oraz obszarze obsługiwanym przez partnera technicznego, który realizuje zlecenie instalacji.

Nie jest też bez znaczenia, gdzie kupimy pompę ciepła. Trzeba ją kupić za pośrednictwem Taurona. Spółka oferuje różne modele pomp ciepła najbardziej znanych producentów.

Na pompę ciepła można dostać do 4400 zł

Na zakup pompy ciepła można dostać maksymalnie 4400 zł. Minimalna kwota wsparcia to 1800 zł. Wysokość dopłaty uzależniona jest od:

  • rodzaju pompy ciepła – najwyższe dopłaty dotyczą gruntowych pomp ciepła,
  • roku budowy domu – im budynek starszy. tym wyższe dofinansowanie.

Pieniądze wypłacane są do 14 dni roboczych od momentu rozliczenia inwestycji – inwestycję do rozliczenia zgłasza partner techniczny poprzez przekazanie protokołu zdawczo-odbiorczego oraz faktury końcowej.

Dotacja zwolniona jest z podatku i nie wymaga zgłoszenia w rozliczeniu podatkowym.

Co istotne, dopłaty do pomp ciepła z programu spółki nie wykluczają innych źródeł dotacji do inwestycji, jak np. z programu Czyste powietrze. Ważne tylko, aby łączna kwota dofinansowań nie przekroczyła kwoty inwestycji. W przypadku programów gminnych należy zwrócić uwagę, czy zapisy danego programu nie wykluczają ewentualnego dofinansowania także z innych źródeł.

Jakie jeszcze dopłaty do pomp ciepła w 2023?

Warto przypomnieć, że aktualnie można skorzystać także z innych programów dopłat do pomp ciepła. Wykaz takich programów obowiązujących w 2023 poniżej:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej