Nowa Ruda: zabytkowy rynek w nowej odsłonie

2011-10-04 17:49
Rynek, Nowa Ruda
Autor: UM Nowa Ruda Rynek - widok z góry

Zabytkowy rynek w Nowej Rudzie przeszedł kompleksowy remont. Oficjalne otwarcie odnowionej przestrzeni odbyło się 1 października. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa dolnoślaskiego oraz lokalni samorządowcy. Koszt remontu wyniósł ponad 11 mln złotych.

Noworudzki Rynek przeszedł kompleksowy remont. Przebudowa objęła zabytkową część miasta wraz z restauracją Ratusza. Całkowita wartość projektu wyniosła 11 812 tys. złotych netto, z czego ponad 6 mln złotych to dofinansowanie z Funduszu Europejskiego.

Przeczytaj również: Warszawa: szpital przy Niekłańskiej będzie większy

Prace remontowe - zakres

Modernizacja zabytkowej inwestycji obejmowała m.in.: wymianę nawierzchni na wykonaną z kostki granitowej i częściowo z miejscowego piaskowca oraz z kostki bazaltowej. Ponadto, remont objął:

  • odnowienie elewacji Ratusza i jej detali, renowację stolarki okiennej i drzwiowej,
  • renowację rzeźby św. J. Chrzciciela: oczyszczenie, uzupełnienie brakujących elementów i zabezpieczenie przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, wraz z oświetleniem obiektu,
  • budowę parkingu z kostki betonowej na zapleczu ul. Bohaterów Getta: budowa toalety publicznej dla turystów wraz z niezbędną infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, wykonanie fontanny przyściennej zasilanej z ujęcia po starym browarze, zagospodarowanie zieleni, budowa schodów terenowych i murku oporowego, wykonanie oświetlenia.

Rynek w nowej odsłonie

Oficjalne otwarcie nowej płyty zabytkowego Rynku odbyło się 1 października 2011 roku.
W uroczystości wzięli udział: marszałek Dolnego Śląska - Rafał Jurkowlaniec oraz lokalni samorządowcy. Wydarzenie zainicjowało odegranie w samo południe, hejnału z wieży Ratusza. Uroczystości towarzyszyły występy artystyczne oraz pokaz sztucznych ogni.
Noworudzki rynek jest zlokalizowany na obszarze zidentyfikowanym w Lokalnym Programie Rewitalizacji miasta Nowa Ruda na lata 2008 - 2015, jako obszar do rewitalizacji.
Remont był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Prace remontowe wykonało konsorcjum firm, którego liderem była warszawska spółka budowlana Lindner Polska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej