Niższy VAT w budownictwie - uchwalony

2007-09-07 13:43
Niższy VAT w budownictwie - uchwalony
Autor: MMaszner Niższy VAT w budownictwie - uchwalony

Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o VAT - definiującą politykę społeczną państwa wobec budownictwa mieszkaniowego. Zapobiegnie to podwyżce VAT w budownictwie od początku 2008 r.

Jasno określone przepisy w sprawie VAT ułatwią działanie firmom budowlanym, deweloperskim i spółdzielniom, które będą mogły podejmować decyzji inwestycyjne - znając już sytuację prawną w zakresie budownictwa mieszkaniowego w przyszłym roku.

Eksperci pozytywnie oceniają fakt, iż przyjęta ustawa nie przewiduje żadnych ograniczeń w stosowaniu preferencyjnej stawki w odniesieniu do remontów. Ustawa ta również wydłuża możliwość odzyskiwania części wydatków na materiały budowlane dla osób budujących we własnym zakresie, czyli w tzw. systemie gospodarczym. W systemie tym stawianych jest obecnie około 50% domów jednorodzinnych.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym ma duży wpływ na inne branże gospodarki. Brak wolnych mieszkań na rynku ogranicza praktycznie do zera przemieszczanie się pracowników za pracą, do ośrodków, gdzie dziś już brakuje odpowiednich specjalistów. Trzeba też pamiętać, że jedna złotówka zainwestowana w budownictwo mieszkaniowe, generuje wydatki równe 3-4 zł po stronie przemysłu produkującego zaopatrzenie budownictwa i wyposażenie mieszkań. Z kolei podejmowanie inicjatywy budowlanej pobudza aktywność gospodarczą zainteresowanych i ich rodzin. Teraz ustawa o budownictwie społecznym musi zostać szybko zatwierdzona przez Senat i uzyskać podpis Prezydenta RP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej