Nietoperze, żaby i A2

2010-02-04 9:38
Żaba
Autor: Min. Środowiska

W związku z publikacją w Rzeczpospolitej (art. "EBI ratuje autostradę A2 na Euro 2012", 3 lutego 2010 r.) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje: "dofinansowanie budowy A2 Świecko-Nowy Tomyśl przez Europejski Bank Inwestycyjny pewne również dzięki podjętym już działaniom Dyrekcji".

Chodzi o decyzję Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którą opisała Rzeczpospolita, a dokładniej o to, że EBI warunkowo przekaże Autostradzie Wielkopolskiej 600 mln zł pożyczki, mimo że Polska nie spełniła wszystkich warunków związanych z ochroną środowiska (inwentaryzacja siedlisk żab i nietoperzy) - w przypadku budowy odcinka autostrady A2 przy zachodniej granicy Polski. Termin wypełnienia wszystkich wymogów środowiskowych został wydłużony do września 2010 r.

"Gdybyśmy tego nie zrobili, autostrada nie powstałaby przed Euro 2012 – wyjaśnia prezes Gajęcka. Jak dodaje, nie dopuszcza myśli, że rząd Polski miałby się z warunków nie wywiązać i do września nie zakończyć inwentaryzacji siedlisk." (Rzeczpospolita, art. "EBI ratuje autostradę A2 na Euro 2012", 3 luty 2010).

GDDKiA zapewnia:

"Do 30 czerwca 2010 r. GDDKiA zobowiązała się przedstawić Komisji Europejskiej szczegółowy program i harmonogram dodatkowych działań kompensacyjnych i monitoringu płazów oraz nietoperzy na odcinku autostrady A2 Świecko–Nowy Tomyśl. 29 stycznia 2010 r. do KE przesłany został pierwszy z miesięcznych raportów dotyczących zaawansowania prac w zakresie ww. działań kompensacyjnych oraz monitoringu.

W raporcie poinformowano, iż GDDKiA wyznaczyła już wszystkie tereny niezbędne do wykonania działań kompensacyjnych, podpisała umowy na przygotowanie szczegółowych programów kompensacji oraz umowy na prowadzenie monitoringu.

Monitoring płazów oraz nietoperzy rozpocznie się w marcu, gdyż wcześniej nie jest to możliwe obiektywnym powodów przyrodniczych . Dokumentacja w sprawie programów kompensacji ukończona zostanie do końca maja 2010r. tym samym, na dziś termin 30 czerwca jest terminem absolutnie pewnym, a co wymaga podkreślenia GDDKiA dokłada wszelkich starań aby wykonać zobowiązanie przed czasem".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej