Narodowy w niecce

2007-12-15 16:46
Narodowy w niecce
Autor: CzeM| JSK Architekci Narodowy w niecce

Stadion Narodowy w Warszawie zostanie ulokowany w niecce dotychczasowego Stadionu X-lecia. A więc badania geologiczne gruntu pod starym obiektem zakończyły się i po myśli Mirosława Drzewieckiego, ministra Sportu i Turystyki jak i po myśli JSK Architekci, czyli wybranych przez niego projektantów tego przedsięwzięcia.

Co prawda projektanci uważali, że nawet jeśli badanie gruntu będzie niekorzystne to i tak stadion może stanąć w tym miejscu, tylko inaczej posadowiony. Minister Drzewiecki nigdy nie ukrywał, że jest wielkim zwolennikiem zastąpienia starego stadionu nowym. Taka lokalizacja stadionu była zgodna z koncepcją zagospodarowania terenu przyjętą kiedyś przez prof. Hryniewieckiego (twórcę X-lecia), która idealnie wpasowuje się w krajobraz Warszawy (nad sama Wisłą, na osi Pałacu Kultury, w miejscu oba brzegi rzeki ma kiedyś połączyć most pieszy).
Minister uważa, że budowa w niecce nie tylko powinna usprawnić budowę, ale przede wszystkim "zwalnia" 10 ha gruntów obok, na których można teraz planować pozostałe obiekty Narodowego Centrum Sportu.


Na wcześniejsze rozpoczęcie budowy nie ma co liczyć. Dotychczasowy harmonogram jest nadal aktualny: ok. 8 miesięcy na powstanie projektu, który będzie wystarczającym dokumentem do rozpisania przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji. Powinniśmy go poznać na koniec roku 2008, natomiast roboty budowlane mają się rozpocząć na wiosnę 2009. Jedynym przesunięciem w harmonogramie jest zakończenie budowy - planowane jeszcze niedawno na III kwartał 2011 ma szansę na termin w miesiącach letnich (tym samym jest to powrót do pierwszego planu, jescze poprzedniczki ministra Drzewieckiego). Nam to już właściwie wszystko jedno czy miesiąc w tę czy w tamtą stronę, oby tylko UEFA miała tyle samo wiary (i chęci renegocjacji warunków umowy w sprawie organizacji EURO 20102, w której przypomnijmy, deklarowaliśmy gotowość stadionów na rok 2010) co i polski rząd (bo już nie wszyscy Polacy), że wszystko się uda.

Jednak kolejna ostateczna decyzja w procesie budowy Stadionu Narodowego, to niewątpliwie kolejny - choć na razie niewielki - ale krok naprzód. Następnym będzie pokazanie wszystkim, jak ten obiekt będzie wyglądał, bowiem minister Drzewiecki poinformował, że w styczniu 2008 powstanie jego makieta..

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej