Narodowy obrasta betonem

2009-12-18 12:02
Budowa Stadionu Narodowego, 18 grudnia 2009
Autor: NCS

Około 100 tysięcy m sześciennych betonu w konstrukcjach żelbetowych ułożono do połowy grudnia na budowie Stadionu Narodowego. To 2/3 ilości potrzebnej do zakończenia robót i jest to wielkość niespotykana w budownictwie kubaturowym w Polsce.

Ze względu na fakt, że prace realizowane są obecnie w warunkach obniżonych temperatur, aby nie przerywać robót przy wykonywaniu konstrukcji żelbetowej budowę zaopatrzono w ponad 40 nagrzewnic, które po zabezpieczeniu przestrzeni przez różnego rodzaju folie, umożliwiają betonowanie stropów. Dodatkowo pod specjalnymi namiotami odbywa się betonowanie fundamentów pod słupy konstrukcji stalowej.

Budowa Stadionu Narodowego, grudzień 2009
Autor: NCS

Elementem, który w znacznym stopniu będzie decydował o wyglądzie niecki stadionu będą prefabrykaty trybun, wykonywane w zakładach Pekabex w Poznaniu, którym wystawiono wysoką ocenę jakości powierzchni. Oceny dokonał zespół Generalnego Wykonawcy i NCS z udziałem eksperta zewnętrznego prof. Dr Christophera Motzko z Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Trwa intensywna produkcja prefabrykatów w dziewięciu pozostałych zakładach, produkujących różnego rodzaju elementy. Dokonana została zapowiadana ocena zaawansowania produkcji elementów stalowych w zakładach Cimolai we Włoszech. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące transportu elementów z zakładów na budowę stadionu. Oceniono, że produkcja przebiega zgodnie z potrzebami przyszłego montażu.

Ze względu na konieczność dotrzymania dotychczasowego tempa budowy, prace będą trwały także w okresie od 28-30 grudnia 2009r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej