Najlepszy budynek za środki publiczne

2005-09-14 12:08

Wręczenie dorocznej Nagrody Roku oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych odbyło się 1 grudnia 2004 roku w Warszawie. Honorowym patronem przedsięwzięcia jest Premier Rządu RP.

Jury Nagrody Roku 2003 oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  • Nagroda Główna Roku 2003 i Nagroda równorzędna w kategorii mieszkalnictwo:

Budynek mieszkalny wielorodzinny "Dom z Gontu", Kraków ul. Kasztanowa 11

Nagrodę Główną i równocześnie nagrodę równorzędną w kategorii mieszkalnictwo przyznano za udaną próbę formowania współczesnego w wyrazie wielorodzinnego obiektu mieszkalnego w krajobrazie kulturowym Woli Justowskiej w Krakowie, odwagę, dyscyplinę i bezkompromisowość budowania bryły obiektu przy bardzo dobrym i nieagresywnym wpisaniu go w zastane otoczenie, konsekwencję i precyzję w rozwiązaniu detalu obiektu i zagospodarowania terenu, udaną i inspirującą próbę rehabilitacji tradycyjnego polskiego materiału pokryciowego - gontu dla potrzeb języka architektury współczesnej.
Autorzy projektu: Sławomir Zieliński, Piotr Nawara, Agnieszka Szultk.

  • Nagroda równorzędna w kategorii użyteczność publiczna:

Rozbudowa i przebudowa siedziby firmy OPUS w Łodzi, ul. Łąkowa 29

Nagroda została przyznana za doskonałe wpisanie się budynku w trudne i niejednorodne otoczenie, a także za przejrzystą, prostą i świetnie zrealizowaną koncepcję funkcjonalną budynku oraz trafnie i konsekwentnie zastosowane rozwiązania materiałowe. Otwarta, przeszklona, dyskretnie dekoracyjna elewacja przeciwstawiona została zabudowanym ciągom komunikacyjnym z głębokimi doświetleniami dachowymi. Delikatna materia elewacji, jaką jest szkło, wzbogacona została bardzo plastycznymi, wertykalnymi, kolorowymi i nieregularnymi ekranami szklanymi nadającymi budynkowi wyjątkowej lekkości. Kolorowe szkła dobrze wpisują się w zmienną, polską pogodę. Starannie zrealizowano strefę otoczenia budynku. Wnętrza zaprojektowano konsekwentnie w tonacjach użytych na zewnątrz. Prosto skomponowany budynek, zrozumiały jest dla widza zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz.
Autor projektu: Romuald Loegler, współpraca: Grzegorz Dresler, Piotr Urbanowicz.

  • I Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna:

Kompleks biurowy Globe Trade Center w Krakowie, etap I budynek Galileo

Wyróżnienie przyznano za konsekwentną i oszczędną próbę znalezienia języka i środków kształtowania obiektu biurowego na wynajem w wielowątkowym otoczeniu kulturowym osi wjazdowej do dużego miasta, za trafny dobór użytych środków wyrazu, dyscyplinę kształtowania bryły i detalu elewacji budynku, pieczołowite i pomysłowe zrealizowanie detalu otoczenia budynku, obiektów małej architektury i informacji wizualnej w komercyjnej inwestycji przeznaczonej do realizacji etapowej.

  • II Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna:

Gdańskie Centrum Handlowe MANHATTAN w Gdańsku-Wrzeszczu

Budynek Centrum Handlowego "Manhattan" w Gdańsku Wrzeszczu otrzymał wyróżnienie za bardzo trafne wpisanie się i uzupełnienie otoczenia współczesnej dzielnicy handlowej, jakim zawsze, nie tylko dla Gdańszczan, było to miejsce. Swoją atrakcyjną formą, doborem szlachetnych materiałów oraz poprzez rzadko spotykaną w obiektach komercyjnych przejrzystością i lekkością ażurowej elewacji, budynek wyróżniony podniósł jeszcze wyżej rangę tej części Trójmiasta. Dopiero co oddany do użytku obiekt spotkał się już z wielkim uznaniem nie tylko środowiska miejscowych architektów, ale także zwykłych użytkowników i mieszkańców.

  • I Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo:

Zespół apartamentowców "Przy Oranżerii", Warszawa ul. Rostafińskich

Zespół apartamentów "Przy Oranżerii" w Warszawie uzyskał Wyróżnienie za umiejętne zastosowanie współczesnych rozwiązań projektowo-materiałowych dobrze wpisujących się w otoczenie sąsiedniej zabudowy i terenów zielonych, zachowując przy tym prostotę i umiar w swoim wyrazie, pomimo luksusowego charakteru mieszkań. Jest to kolejna realizacja pokazująca przede wszystkim developerom, że wybór funkcjonalności, harmonii i stonowanej elegancji, w przeciwieństwie do większości obecnie realizowanych w kraju najdroższych apartamentowców, stanowić może najwłaściwsze rozwiązanie.

  • II Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo:

Budynek mieszkalny przy ul. Fałata 15 w Warszawie

Wyróżnienie przyznano za dobre wpisanie budynku w starą zabudowę Mokotowa oraz świetny charakter architektury. Zaprojektowany budynek wykorzystuje do maksimum wszelkie możliwości budowlane działki, z jednej strony zamykając kwartał zabudowy jednorodzinnej pomiędzy ul. Fałata i Akacjową, z drugiej zaś strony wytwarzając bardzo udane zamknięcie od strony otwartych terenów Politechniki Warszawskiej. Użyte materiały nawiązują do tradycji mokotowskich "Szarych Domów", bardzo udane zestawienie faktur drewna, tynku i szarej cegły. Rozwiązanie elewacji wejściowej od strony ul. Fałata - kameralne, dobrze pokonuje sytuację zmiany skali zabudowy ulicy. Budynek w dobrej skali i prostych detalach.

  • Nagroda SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych, pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu RP:

Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kampus Morasko

Nagroda przyznana została za projekt o bardzo wyważonej, spokojnej i dobrze komponującej się z otoczeniem architekturze. Zrealizowana kompozycja, stanowiąca element większego kompleksu, bardzo trafnie wpisuje się w charakter zespołu uczelni. Użyte materiały - ciemne szkło, żółta cegła i tynk - w sposób nieagresywny i zdyscyplinowany budują niezależny klimat miejsca, nie powodując jednocześnie wrażenia jego przeładowania. Starannie zaprojektowane i zrealizowane założenia kompozycji otoczenia, zieleni i małej architektury, a także właściwie dobrana skala założenia decydują o charakterze tej architektury.
Autorem projektu jest Jerzy Gurawski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej