Najlepsi z najlepszych - Lista 2000

2006-05-21 17:30

Już po raz piąty "Rzeczpospolita" opublikowała listę najlepszych polskich przedsiębiorstw. "Lista 2000" to jeden z najpełniejszych obrazów polskiej gospodarki. Opracowano go na podstawie otrzymanych sprawozdań finansowych za rok 2005. Ankiety trafiły do ponad 3500 firm, które według danych za 2004 rok osiągnęły przychody na poziomie co najmniej 50 mln zł.

W tym roku ma liście mogliśmy zobaczyć około 700 debiutantów. Tak wysoka liczba to wynik nie tylko szybkiego rozwoju firm, lecz także tego, że przedsiębiorstwa po prostu przestały się obawiać ujawniać swoje dane. Ponad połowa tych firm to polskie spółki, często zaczynające jako małe, rodzinne przedsiębiorstwa. Również one królują wśród laureatów wyróżnienia "Dobra Firma". W gronie nagrodzonych nie zabrakło także przedstawicieli budowlanki.

"Dobra Firma" to firma rozwijająca się dynamicznie, ale i efektywnie. Aby otrzymać tytuł, nominowane przedsiębiorstwa musiały przejść przez dwuetapowe postępowanie. Na początku na podstawie wskaźników ekonomicznych zostało wybranych 50 firm, a następnie poprzez głosowanie dokonano ostatecznej selekcji. Najlepszą "20-tkę" wybierała kapituła, w skład której weszli specjaliści z zakresu ekonomii, bankowości, gospodarki rynkowej. Jurorzy brali pod uwagę wskaźniki dynamiki sprzedaży w latach 2002-2005 oraz wzrost aktywów i kapitałów. Oceniano wskaźniki związane z efektywnością: rentowność sprzedaży w dwóch ostatnich latach oraz rentowność kapitałów i aktywów. Na firmę patrzono również po kątem jej zdolności do rozwoju. I tak, najlepszą "20-tkę" reprezentują różnorodne branże, począwszy od produkcji aparatury rozdzielczej, poprzez sieć restauracji, a skończywszy na dojrzewalni bananów i uprawie pieczarek. Do tego szlachetnego grona dołączyły także firmy reprezentujące sektor budowlany. Są to: Decora S.A. - produkująca tworzywa sztuczne dla budownictwa, PBG S.A. - firma realizująca inwestycje związane z infrastrukturą dla budownictwa mieszkaniowego, obiektów przemysłowych, a także w zakresie usług deweloperskich oraz PIP BINŻ sp. z o.o. -  przedsiębiorstwo inzynieryjno-projektowe.

 Nazwa Przychody ze sprzedaży 2005 w tys. zł Zysk netto 2005 w tys. zł ROE 2005 w proc.ROA 2005 w proc.  Dynamika aktywów 05/04 w proc.  Dynamika kapitałów 05/04 w proc.   Wskaźnik inwestycji 2005 w proc.
 Decora SA  147 930  20 444  23,7  17,7  211,6  206,7  7,4
 PBG SA  408 539  37 818  19,8  5,7  215,5  133,9  7,7
 PIP PINŻ sp. z o.o.  91 160  11 835  45,5  28,3  154,1  179,1  4,9

Źródło: "Rzeczpospolita"

W gronie nominowanych natomiast znalazły się Globe Trade Centre S.A. (wynajem i sprzedaż nieruchomości),  Grupa Inwestycyjne Hossa S.A. (działalność deweloperska), a także firmy Be&K Europe Sp. z o.o. (usługi konstrukcyjno-montażowe), oraz Novol sp. z o.o. (produkcja farb i lakierów).

Na liście znalazło sie 100 firm reprezentujących budownictwo. Ogólnie, sytuację ich należy podsumować jako dobrą, a według analiz "Rzeczpospolitej" można sądzić, ze nadchodzą jeszcze lepsze czasy. Liczby mówią same za siebie. Łączny przychód spółek budowlanych znajdujących się na "Liście 2000" wzrósł przez rok o blisko 17 proc., a wartość rynku budownictwa (nie licząc deweloperów) wyniosła 29 mld zł. Wartość rynku deweloperskiego zwiększyła się jeszcze bardziej, bo aż o 18,5 proc.  Wzrost przekłada się na zyski. Jak donosi "Rzeczpospolita", w 2005 roku firmy związane z budownictwewm pomnożyły swoje zyski o około 46 proc. i zarobiły prawie 2,1 mld zł zysku netto. Firmą, która w 2005 roku mogła się pochwalić największymi inwestycjami, jest Echo Investment S.A. Wartość jego ubiegłorocznych inwestycji szacuje się na 213 042 tys. zł. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się firma Röben Ceramika Budowlana ze Środy Śląskiej. Był to debiut producenta na "Liście 2000" i już w połowie rankingu. Ponadto, przedsiębiorstwo uzyskało siódmą lokatę  wśród "najwięcej inwestujących przedsiębiorstw". W ujęciu obejmującym "Największe inwestycje" sektora budowlanego dało mu to 2 pozycję. Osiągniecie takiego wyniku było możliwe również dzięki wypracowanym zyskom, które w zestawieniu obejmującym sektor budowlany, dały firmie pozycję 16.

- Opisane przez "Rzeczpospolitą" fakty ogromnie nas cieszą - mówi Lidia Misiuna, kierownik marketingu w Röben Ceramika Budowlana. - Są dla nas potwierdzeniem, że idziemy w dobrym kierunku. Trafienie, jakby "z marszu", na tak wysokie pozycje w zestawieniu było możliwe jedynie dzięki systematycznej i konsekwentnej realizacji długoterminowych planów rozwoju przedsiębiorstwa.

Pierwsze miejsce w kategorii "Największe zyski" zajęła spółka Globe Trade Centre, osiągając w 2005 roku 461 987 tys. zł zysku netto. Kategoria ta należała zresztą do deweloperów. W gronie najlepiej zarabiających firm znalazły się Echo Investment, Pekao Development, Dom Development czy Fort Mokotów. Warto wspomnieć także o firmie Budimex SA, która jako jedyna firma budowlana znalazła się w pierwszej dziesiątce spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej