Najjaśniejsze miasta

2007-07-27 16:19
oswietlenie
Autor: brak danych

Znamy już wyniki X edycji konkursu "Na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2007 roku". Tytuły "najjaśniejszych" przypadły w udziale Olsztynowi m.in. za zakończenie modernizacji ulic w całym mieście oraz Gierałtowicom za oświetlenie drogi w okolicach wiaduktu kolejowego w Przyszowicach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, jury oceniało uczestników w dwóch grupach: gminy i miasta do i powyżej 70 tysięcy mieszkańców . W nadesłanych zgłoszeniach brano pod uwagę przede wszystkim nowoczesność i energooszczędność zastosowanych rozwiązań, ale ważne również było, aby oświetleniowe inwestycje z jednej strony pozytywnie wpływały na działalność gospodarczą, kulturalną oraz sportową w regionie, z drugiej - zwiększały poczucie bezpieczeństwa publicznego oraz drogowego. 

Iluminacja Mostu Uniwersyteckiego we Wrocławiu  - I miejsce w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych obiektów i miejsc w gminie lub mieście"
Tegoroczna edycja to przede wszystkim powód do radości dla Olsztyna. Za zakończenie modernizacji i rozbudowę oświetlenia ulic w skali całego miasta i stworzenie centrum sterowania oświetleniem ulicznym przyznano mu tytuł "Najlepiej Oświetlonego Miasta 2007". Dzięki projektowi  stolica Warmii i Mazur  stała się nie tylko bardziej komfortowa i bezpieczna dla mieszkańców, ale także piękniejsza. Poczucie bezpieczeństwa zyskali również mieszkańcy Gierałtowic. W gminie tej przeprowadzono inwestycje związane z oświetleniem drogi w okolicach wiaduktu kolejowego w Przyszowicach. Do tej pory miejsce to uważane było bowiem za dosyć niebezpieczne.

Oprócz tego w konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach:

  • Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic;
  • Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych miejsc w gminie lub mieście;
  • Oświetlenie wnętrz obiektów użyteczności publicznej (informacje na temat wszystkich gmin i miast nagrodzonych w konkursie znajdują się na stronie www.lightfair.pl).

Nagrody i wyróżnienia dla laureatów zostaną wręczone podczas specjalnej uroczystości, odbywającej się podczas Targów Świtło 2007 (26 września 2007 roku w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie), gdzie nagrodzone inwestycje zostaną również zaprezentowane. Historia konkursu sięga roku 1998. Wtedy to skierowany był jeszcze tylko dla małych gmin i miast (liczba zgłoszeń w I edycji nie była zatem zbyt duża - tylko 8 projektów). - W kolejnych jednak latach jego popularność zaczęła rosnąć, a przełom nastąpił w 2005 roku, kiedy dopuszczono do niego duże miasta - opowiada  Sylwia Zalewska z Polskiego Związku Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego.  - W tegorocznej edycji zgłosiło się do nas 31 gmin i miast, z czego 70% stanowiły gminy i miasta poniżej 70 tysięcy mieszkańców. To właśnie one wykazują największą aktywność w podejmowaniu inwestycji oświetleniowych - dodaje.

 

Iluminacja  kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, kościoła Miłosierdzia Bożego oraz pomnika Jana Pawła w Legionowie - II miejsce w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych obiektów i miejsc w gminie lub mieście" Konkurs to wspólna inicjatywa Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz Polskiego Związku Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego. Współorganizatorami były również  Narodowa Agencja Poszanowania Energii, "Gazeta Samorządu i Administracji", "Polskie Drogi" oraz Agencja SOMA - organizator Targów Światło i Elektrotechnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej