Najjaśniejsze miasta

2007-07-27 16:19
oswietlenie
Autor: brak danych

Znamy już wyniki X edycji konkursu "Na Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2007 roku". Tytuły "najjaśniejszych" przypadły w udziale Olsztynowi m.in. za zakończenie modernizacji ulic w całym mieście oraz Gierałtowicom za oświetlenie drogi w okolicach wiaduktu kolejowego w Przyszowicach.

Podobnie jak w ubiegłym roku, jury oceniało uczestników w dwóch grupach: gminy i miasta do i powyżej 70 tysięcy mieszkańców . W nadesłanych zgłoszeniach brano pod uwagę przede wszystkim nowoczesność i energooszczędność zastosowanych rozwiązań, ale ważne również było, aby oświetleniowe inwestycje z jednej strony pozytywnie wpływały na działalność gospodarczą, kulturalną oraz sportową w regionie, z drugiej - zwiększały poczucie bezpieczeństwa publicznego oraz drogowego. 

Iluminacja Mostu Uniwersyteckiego we Wrocławiu  - I miejsce w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych obiektów i miejsc w gminie lub mieście"
Tegoroczna edycja to przede wszystkim powód do radości dla Olsztyna. Za zakończenie modernizacji i rozbudowę oświetlenia ulic w skali całego miasta i stworzenie centrum sterowania oświetleniem ulicznym przyznano mu tytuł "Najlepiej Oświetlonego Miasta 2007". Dzięki projektowi  stolica Warmii i Mazur  stała się nie tylko bardziej komfortowa i bezpieczna dla mieszkańców, ale także piękniejsza. Poczucie bezpieczeństwa zyskali również mieszkańcy Gierałtowic. W gminie tej przeprowadzono inwestycje związane z oświetleniem drogi w okolicach wiaduktu kolejowego w Przyszowicach. Do tej pory miejsce to uważane było bowiem za dosyć niebezpieczne.

Oprócz tego w konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach:

  • Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic;
  • Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych miejsc w gminie lub mieście;
  • Oświetlenie wnętrz obiektów użyteczności publicznej (informacje na temat wszystkich gmin i miast nagrodzonych w konkursie znajdują się na stronie www.lightfair.pl).

Nagrody i wyróżnienia dla laureatów zostaną wręczone podczas specjalnej uroczystości, odbywającej się podczas Targów Świtło 2007 (26 września 2007 roku w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO XXI przy ulicy Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie), gdzie nagrodzone inwestycje zostaną również zaprezentowane. Historia konkursu sięga roku 1998. Wtedy to skierowany był jeszcze tylko dla małych gmin i miast (liczba zgłoszeń w I edycji nie była zatem zbyt duża - tylko 8 projektów). - W kolejnych jednak latach jego popularność zaczęła rosnąć, a przełom nastąpił w 2005 roku, kiedy dopuszczono do niego duże miasta - opowiada  Sylwia Zalewska z Polskiego Związku Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego.  - W tegorocznej edycji zgłosiło się do nas 31 gmin i miast, z czego 70% stanowiły gminy i miasta poniżej 70 tysięcy mieszkańców. To właśnie one wykazują największą aktywność w podejmowaniu inwestycji oświetleniowych - dodaje.

 

Iluminacja  kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, kościoła Miłosierdzia Bożego oraz pomnika Jana Pawła w Legionowie - II miejsce w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu: kompleksu architektoniczno-urbanistycznego, charakterystycznych obiektów i miejsc w gminie lub mieście" Konkurs to wspólna inicjatywa Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz Polskiego Związku Producentów i Pracodawców Przemysłu Oświetleniowego. Współorganizatorami były również  Narodowa Agencja Poszanowania Energii, "Gazeta Samorządu i Administracji", "Polskie Drogi" oraz Agencja SOMA - organizator Targów Światło i Elektrotechnika.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej