Najdłuższy most w Polsce na autostradzie A1 pod Grudziądzem

2011-04-07 15:12
Minister na moście
Autor: Min. Infrastruktury Minister Infrastruktury na budowie najdłuższego mostu w Polsce, przez Wisłę koło Grudziądza  

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk odwiedził budowę najdłuższego w Polsce mostu na Wiśle. Nowa przeprawa ma prawie dwa kilometry długości, powstaje w ciągu autostrady A1 koło Grudziądza.

Najdłuższy most w Polsce

Most przez Wisłę k. Grudziądza składa się z trzech części: dwóch estakad dojazdowych po obu stronach rzeki i mostu głównego o długości 400 metrów, złożonego z dwóch skrajnych przęseł o długości 110 m i przęsła środkowego o długości 180 m. Płyta nośna mostu opiera się na dwóch podporach w korycie rzeki, a także na dwóch podporach na obszarze zalewowym.
Estakady wykonano tzw. metodą nasuwową, tzn. betonowe segmenty przęseł długości 24 metrów nasuwano z obu stron rzeki ku środkowi przy użyciu siłowników hydraulicznych. Środkową część mostu wykonano tzw. metodą nawisową, polegającą na betonowaniu na miejscu z użyciem rusztowań.

Minister przeszedł gotową nitką mostu, której betonowanie w środkowej części już się zakończyło. Za miesiąc ma być gotowa druga nitka przeprawy. Prowadzone będą jeszcze prace przy jednym przyczółku, a także roboty wykończeniowe na moście, w tym m.in. wykonanie odwodnienia, oświetlenia, nawierzchni i balustrad.

Autostrada A1 odcinek Gdańsk - Toruń: 152 km w systemie koncesyjnym

Podczas wizyty na moście Cezary Grabarczyk obiecał, że jeszcze w tym roku będzie można przejechać autostradą z Gdańska do Torunia.  Autostrada A1 na tym odcinku ma 152 kilometrów długości i realizowana jest w systemie koncesyjnym (PPP). Od jesieni 2008 r. eksploatowany jest już 90-kilometrowy odcinek autostrady z Rusocina k. Gdańska do Nowych Marz k. Grudziądza. Do końca 2011 r. do ruchu zostanie oddany odcinek Grudziądz - Toruń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej