Najdłuższy most w Polsce na autostradzie A1 pod Grudziądzem

2011-04-07 15:12
Minister na moście
Autor: Min. Infrastruktury Minister Infrastruktury na budowie najdłuższego mostu w Polsce, przez Wisłę koło Grudziądza  

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk odwiedził budowę najdłuższego w Polsce mostu na Wiśle. Nowa przeprawa ma prawie dwa kilometry długości, powstaje w ciągu autostrady A1 koło Grudziądza.

Najdłuższy most w Polsce

Most przez Wisłę k. Grudziądza składa się z trzech części: dwóch estakad dojazdowych po obu stronach rzeki i mostu głównego o długości 400 metrów, złożonego z dwóch skrajnych przęseł o długości 110 m i przęsła środkowego o długości 180 m. Płyta nośna mostu opiera się na dwóch podporach w korycie rzeki, a także na dwóch podporach na obszarze zalewowym.
Estakady wykonano tzw. metodą nasuwową, tzn. betonowe segmenty przęseł długości 24 metrów nasuwano z obu stron rzeki ku środkowi przy użyciu siłowników hydraulicznych. Środkową część mostu wykonano tzw. metodą nawisową, polegającą na betonowaniu na miejscu z użyciem rusztowań.

Minister przeszedł gotową nitką mostu, której betonowanie w środkowej części już się zakończyło. Za miesiąc ma być gotowa druga nitka przeprawy. Prowadzone będą jeszcze prace przy jednym przyczółku, a także roboty wykończeniowe na moście, w tym m.in. wykonanie odwodnienia, oświetlenia, nawierzchni i balustrad.

Autostrada A1 odcinek Gdańsk - Toruń: 152 km w systemie koncesyjnym

Podczas wizyty na moście Cezary Grabarczyk obiecał, że jeszcze w tym roku będzie można przejechać autostradą z Gdańska do Torunia.  Autostrada A1 na tym odcinku ma 152 kilometrów długości i realizowana jest w systemie koncesyjnym (PPP). Od jesieni 2008 r. eksploatowany jest już 90-kilometrowy odcinek autostrady z Rusocina k. Gdańska do Nowych Marz k. Grudziądza. Do końca 2011 r. do ruchu zostanie oddany odcinek Grudziądz - Toruń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej