Na nich opiera się gospodarka

2006-12-04 15:56

Każdy region ma swoich liderów. Są to firmy istotne nie tylko ze względu na skalę działania, ale także z powodu ich znaczenia dla lokalnej gospodarki. Osiągają wyśmienite wyniki finansowe, ale jednocześnie wykazują wysoki poziom wrażliwości społecznej i potrafią pozytywnie reagować na potrzeby okolicznych mieszkańców. Stanowią właśnie filary polskiej gospodarki. 4 grudnia 2006 roku "Puls Biznesu" opublikuje ranking 17 przedsiębiorstw - liderów regionalnych.

Wyniki zostaną ogłoszone w specjalnym dodatku, który dołączony zostanie do "Pulsu Biznesu".  4 grudnia odbędzie się również uroczysta Gala Finałowa, w trakcie której zostaną nagrodzeni laureaci. Tegoroczna uroczystość w Teatrze Polskim będzie rozszerzona o część konferencyjną pt. "Biznes społecznie zaangażowany - miejsce etyki i odpowiedzialnego biznesu w strategii przedsiębiorstw".

Filary Polskiej Gospodarki to ranking przygotowany przez "Puls Biznesu" i międzynarodową wywiadownię gospodarczą Coface Poland. Ma on na celu promowanie i nagradzanie firm, które są ważne w swoich regionach, nie tylko ze względu na prowadzoną działalność, ale także z powodu roli, jaką odgrywają w życiu lokalnych społeczności. To średnie i duże przedsiębiorstwa, które przede wszystkim prowadzą działalność w sposób uczciwy i przejrzysty, osiągają znakomite wyniki finansowe, ale jednocześnie nie pozostają obojętne na potrzeby okolicznych mieszkańców.

Ranking "Pulsu Biznesu" tym różni się od wielu innych zestawień, że jest pierwszym w Polsce katalogiem dużych firm, odgrywających wiodącą rolę w poszczególnych województwach. Przedsiębiorstwa były wyłaniane w dwóch etapach. Najpierw Grupa Coface w Polsce przygotowała 17 list firm nominowanych. Zostały one wybrane na podstawie  będących w posiadaniu wywiadowni twardych danych finansowych za pomocą dwóch kryteriów:

 1. Kryterium podstawowe - dynamika wzrostu obrotu - poziom sprzedaży w latach 2003, 2004, 2005;
 2. Kryterium decydujące o znalezieniu się na liście nominowanych - wielkość @RATING - Coface Corporate Rating, który powstaje z przeliczenia wskaźników ekonomicznych oraz po określeniu poziomu moralności płatniczej firm.

Ostatecznie jednak Filar Polskiej Gospodarki danego regionu wybierali w plebiscycie mieszkańcy całej Polski. Głosowanie trwało od 1 września do 15 października 2006 roku. W zorganizowanym po raz trzeci konkursie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Spośród przedsiębiorstw nominowanych w każdym województwie wybierana jest firma, która:

 • cechuje się stabilnością rozwoju
 • ma wiodące znaczenie w swoim regionie
 • jest swoistym kołem napędowym gospodarki w swoim województwie
 • kreuje miejsca pracy
 • jest wiodącym odbiorcą produktów lub usług mniejszych firm z regionu
 • jest wiodącym płatnikiem podatków do lokalnej kasy samorządowej
 • wspiera inicjatywy samorządowe w zakresie infrastruktury lub ochrony środowiska
 • jest aktywna we wspieraniu lokalnych inicjatyw kulturalnych, sportowych i charytatywnych
 • prowadzi działalność uczciwie i przejrzyście
 • nie zalega z płatnościami publiczno-prawnymi oraz wobec swoich pracowników
 • jest dumą mieszkańców regionu

Wśród zwycięzców I i II edycji nie zabrakło firm związanych z budownictwem. W 2004 roku były to: ATLAS S.A. i Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. Tytułem Filar Gospodarki 2005 może się ponownie pochwalić Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. Jak będzie w tym roku? W gronie nominowanych znalazło się wiele firm z sektora budowlanego.

Nominowani:

województwo dolnośląskie: Gant sp. z o.o., POLIFARB-CIESZYN-WROCŁAW S.A.

województwo lubelskie: CERSANIT I Fabryka Ceramiki Sp. z o.o.,

województwo lubuskie: Rockwool Polska Sp. z o.o,

województwo łódzkie: Opoczno S.A., Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych ATLAS Grzelak i Wspólnicy Sp. j.

województwo opolskie: GÓRAŻDŻE CEMENT S.A., Lafarge Dachy Sp. z o.o., Zakład Techniczno-Budowlany POLBAU Sp. z o.o

województwo podlaskie: BIALCHEM GROUP Sp. z o.o.

województwo świętokrzyskie: Cementownia NOWINY Sp. z o.o, CERSANIT S.A., ECHO INVESTMENT S.A., EXBUD SKANSKA S.A., Grupa Polskie Składy Budowlane S.A., LAFARGE CEMENT POLSKA S.A., Zakłady Przemysłu Wapienniczego TRZUSKAWICA S.A.

Warszawa - BUDIMEX DROMEX S.A., SKANSKA S.A.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej