Na lubelszczyźnie będzie więcej równych dróg

2009-05-29 12:04
Będzie więcej równych dróg
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Na Lubelszczyźnie jeszcze przed początkiem wakacji rozpocznie się przebudowa pięciu odcinków dróg krajowych o łącznej długości blisko 39 km. Do końca roku kierowcy i pozostali uczestnicy ruchu zyskają w sumie 66,9 km równych i bezpieczniejszych dróg.

W przedostatnim tygodniu maja 2009 roku zaprezentowano najkorzystniejsze oferty złożone przez wykonawców w przetargach ograniczonych na pięć zadań. Ogłoszono je pod koniec grudnia 2008 i w ostatnich dniach stycznia 2009 roku. W pierwszym etapie postępowania wpłynęło 56 wniosków od firm zainteresowanych udziałem w przetargach. Wszystkie zostały dopuszczone dalej, ale w drugiej części wpłynęło w sumie 19 ofert.

Na przebudowę blisko 9 km odcinka drogi krajowej nr 74 pomiędzy Miączynem i Zawalowem wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum czterech firm: Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Zamościu (lider), Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych z Tomaszowa Lubelskiego, Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych z Hrubieszowa i Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Lubartów. Oferta opiewa na 33 823 126 zł.

Cztery oferty złożono na przebudowę 9,1 km odcinka drogi krajowej nr 19 pomiędzy Łukowiskiem i Międzyrzecem Podlaskim. Najkorzystniejszą, wartości 24 431 765 zł, złożyło konsorcjum dwóch firm: Mostostalu Warszawa (lider) oraz Acciony Infraestructuras z Hiszpanii.

Na przebudowę odcinka drogi krajowej nr 82 okolicy Włodawy o długości 7,7 km wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm: Strabag (lider) i Przedsiębiorstwa Drogowo-Mostowego z Włodawy (wartość 23 998 964 zł).

Cztery oferty złożono na przebudowę krótkiego odcinka drogi nr 48 w Dęblinie (długość 3 km). Najkorzystniejszą cenę - 19 567 274 zł - zaoferowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Puławy (lider) i Mota-Engil Polska. Natomiast na przebudowę 10-km odcinka tej samej drogi nr 48 w pobliżu Kocka, wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów (lider), Mota-Engil Polska i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Wartość oferty wynosi 59 996 946 zł.

Umowy z wykonawcami zostaną podpisane w pierwszych dniach czerwca (o ile nie pojawią się protesty). Prace ruszą przed wakacjami i na czterech z pięciu zadań zakończą się do 30 listopada br., a jedynie w przypadku przebudowy 10 km odcinka drogi nr 48 w pobliżu Kocka roboty potrwają do 31 października 2010 roku (jednak większość prac związanych z układaniem mas bitumicznych zostanie przeprowadzona w tym roku).

Dodajmy, że na terenie Lubelszczyzny trwa przebudowa 11-km obwodnicy Białej Podlaskiej w ciągu drogi krajowej nr 2. Mocno zaawansowane są też prace przy przebudowie 17-km odcinka "siedemnastki", pomiędzy Piaskami i Łopiennikiem. Obie inwestycje zakończą się w listopadzie br. Trwa też budowa obwodnicy Kraśnika w ciągu drogi krajowej nr 74 (długość 5,3 km), a w tym tygodniu zostaną otwarte oferty w przetargu na budowę fragmentu ekspresowej trasy S19 stanowiącej obwodnicę Kocka i Woli Skromowskiej (długość 7,9 km). Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad chce jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego leżącej w ciągu DK 17 (długość 9,6 km).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej