Muzeum Narodowe w Krakowie: willa Atma do remontu

2012-01-04 13:11
Willa Atma (Muzeum Karola Szymanowskiego) w Zakopanem
Autor: Muzeum Narodowe w Krakowie Willa Atma ( Muzeum Karola Szymanowskiego)

Muzeum Karola Szymanowskiego, które jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie gruntownie przebudowane. Remont rozpocznie się już w kwietniu. Willa Atma zostanie zmodernizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Muzeum Narodowe w Krakowie wyremontuje Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Zabytkowa willa Atma od dawna wymaga modernizacji. Remont rozpocznie się już 1 kwietnia.

Przeczytaj również: Nowe muzeum w Warszawie: w przyszłym roku otwarcie Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Karola Szymanowskiego - remont

Prace remontowe mają na celu stworzenie muzeum, które będzie spełniało kryteria współczesnych standardów. Remont zostanie przeprowadzony bez naruszenia zabytkowych substancji oraz z zachowaniem klimatu willi górskiej.
W ramach robót zainstalowane zostanie oświetlenie zewnętrzne budynku. Ponadto, muzeum zostanie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W ramach remontu ogród na terenie obiektu zostanie zrekonstruowany tak, by przypominał ten z czasów Karola Szymanowskiego. Muzeum zyska nowoczesną aranżację, z wykorzystaniem multimediów. Zwiedzający muzeum będą mogli obejrzeć filmy biograficzne, muzyczne oraz albumy fotograficzne ukazujące zdjęcia rodzinne i zakopiańskie.
Wartość przedsięwzięcia opiewa na 578 450 euro. Remont ma zostać ukończony w styczniu 2013 roku. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Willa Atma

Willa Atma została wybudowana w stylu zakopiańskim, około 1890 roku przez Józefa Kasprusia-Stocha. W 1967 roku Zdzisław Sierpiński wystąpił z inicjatywą utworzenia w willi muzeum Szymanowskiego, a Jerzy Waldorff utworzył społeczny komitet działający na rzecz wykupienia i wyremontowania obiektu. W wyniku tych działań, willa została wykupiona w 1972 roku, w której cztery lata później utowrzone zostało Muzeum Karola Szymanowskiego, będące Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej