Multi-Comfort House, czyli Domy Przyszłości

2008-06-17 17:00
Laureaci I etapu konkursu Multi-Comfort House - Domy Przyszłości
Autor: ISOVER Polska Laureaci I etapu konkursu "Multi-Comfort House - Domy Przyszłości"

Zakończył się I etap konkursu dla studentów polskich uczelni technicznych na projekt architektoniczny termo-renowacji budynku użyteczności publicznej. Zgodnie z zamysłem organizatora - Isover Polska - jury składające się z ekspertów branży budowlanej, architektonicznej i energetycznej wybrało najlepsze grupy projektowe, które zakwalifikowane zostały do kolejnego etapu.

Do II etapu dopuszczono cztery zespoły projektowe. Finaliści otrzymali dyplomy oraz specjalnie przygotowane na tę okazję statuetki. Nagrodzone osoby otrzymały również zaproszenia na trzydniowy study tour do Wiednia. Podczas wyjazdu będą mogli zwiedzić zespół mieszkaniowy wybudowany w systemie pasywnym, a także spotkają się z autorami tego nowoczesnego projektu. Zwycięska grupa projektowa, która zrealizuje swój projekt wyjedzie także na wycieczkę do Las Vegas.

Wśród zwycięskich grup pierwsze miejsce zajęła grupa SAMM z Politechniki Poznańskiej. Drugie miejsce przypadło grupie Eko_ludki z Politechniki Krakowskiej. Na miejscu trzecim uplasowały się ex aequo grupa Tahanan z Politechniki Śląskiej oraz grupa Makado z Politechniki Wrocławskiej.

Cztery zespoły nagrodzone w konkursie "Multi-Comfort House - Domy Przyszłości" do końca września 2008 r. otrzymają szczegółowe wytyczne dotyczące konkretnych zadań projektowych i będą realizować je od 15 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Zadanie konkursowe polega na przedstawieniu projektu termo-renowacji istniejącego już w Gliwicach budynku. Projekt ma nie tylko poprawić architekturę budynku, ale też zmniejszyć w nim zużycie energii do poziomu budynku efektywnego energetycznie o powierzchni do 2000 m2 i kubaturze do 7000 m3.
Dodatkowo, ze względu na wielkie zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom merytoryczny uczestników, jury w porozumieniu z Saint-Gobain Construction Products Polska zdecydowało o wyróżnieniu siedmiu grup studentów, którzy również otrzymali dyplomy oraz w niedalekiej przyszłości wezmą udział w konkursie na przygotowanie koncepcji termo-modernizacji budynku w Gliwicach. Nagroda główna dla zwycięskiego zespołu w tym konkursie to wyjazd do Austrii lub Danii w celu zwiedzania domów pasywnych.

Konkurs rozpoczął się 10 marca 2008 roku. Mogły do niego przystąpić 2-4 osobowe grupy studentów polskich uczelni technicznych, które zarejestrowały się do 31 marca na stronie konkursowej www.multi-comforthouse.pl/konkurs. Konkurs "Multi-Comfort House - Domy Przyszłości" składa się z dwóch etapów. W pierwszym, który zakończył się 23 maja, uczestnicy musieli odpowiedzieć poprawnie na serię pytań dotyczących energooszczędności i nowoczesnych technologii izolacyjnych. Łączna wartość nagród dla laureatów II etapu - których fundatorami są ISOVER, AUTODESK, Hewlett Packard - to 70 tys. złotych.
Prace w obu etapach oceniają wybitni specjaliści z Centrum Budownictwa Pasywnego Politechniki Poznańskiej, Instytutu Techniki Budowlanej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Krakowskiej oraz Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej gali, organizowanej z okazji otwarcia (9 czerwca 2008 r.) nowej linii produkcyjnej Saint-Gobain Construction Products Polska. Partnerem prasowym konkursu jest miesięcznik "Architektura", wydawany przez wydawnictwo Murator SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej