Mosty kompozytowe FRP: konkurencyjne, trwałe i o niskich kosztach utrzymania

2008-09-12 13:42

Wszystko o projektowaniu i wznoszeniu mostów z kompozytów polimerowych już 29 września 2008 roku w Warszawie. Seminarium "Mosty kompozytowe FRP: konkurencyjne, trwałe i o niskich kosztach utrzymania" ("Cost Competetive, long life and and Low maintenance FRP Composite Bridges"), w ramach realizacji europejskiego projektu HP Future-Bridge, organizuje Mostostal Warszawa oraz Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Dotychczas kompozyty polimerowe (FRP - Fiber Reinforced Polymers) z powodzeniem wykorzystywane były w przemyśle samochodowym, lotnictwie czy produkcji maszyn. Dzięki swoim właściwościom, takim jak: duża wytrzymałość, lekkość i odporność na korozję, zaczęły być również stosowane w sektorze budowlanym. Doskonale sprawdziły się w budownictwie inżynierskim, w szczególności w konstrukcjach mostowych, w przypadku których kwestie takie jak trwałość, wzrost obciążenia użytkowego oraz korozja, często są dużym problemem. Dlatego konsorcjum realizujące projekt HP Future-Bridge postawiło sobie za cel wprowadzenie kompozytów polimerowych do projektowania i budowy obiektów mostowych. W ramach inicjatywy powstaną dwa mosty pokazowe: w miejscowości Kamnik w Słowenii oraz w Hiszpanii.

Uczestnikami seminarium będą: oganzator Mostostal Warszawa SA, Acciona Infraestructuras, Labein Tecnalia, Joint Research Center (ELSA), University of Ljubljana, Huntsman, Owens Corning/ OCV Reinforcement, Mikrosam, Van Wees, Municipality of Kamnik. Projekt jest realizowany w ramach 7. Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju Unii Europejskiej. Współorganizatorami Seminarium są Instytut Dróg i Mostów oraz Katedra Inżynierii Materiałów Budowlanych Wydziału Inżynierii Lądowej PW.

Seminarium "Mosty kompozytowe FRP: konkurencyjne, trwałe i o niskich kosztach utrzymania" odbędzie się 29 września 2008 roku o godz. 9:00 w hotelu MDM, przy placu Konstytucji 1 w Warszawie. Sesje będą prowadzone w języku angielskim. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej: Agnieszka Giluń-Łukaszewska
Biuro Analiz i Rozwoju
Mostostal Warszawa SA
e-mail: a.gilun@mostostal.waw.pl
tel: (022) 548 56 86

Rejestracja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej