Lotnisko w Modlinie: grunty pod lotnisko

2010-07-19 16:31
Terminal Modlin
Autor: APA Kuryłowicz & Assiciates

Akt notarialny, przekazujący województwu mazowieckiemu nieruchomości Skarbu Państwa, położone na byłym lotnisku wojskowym Modlin, podpisali Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Teren o powierzchni 276 ha wykorzystany zostanie na potrzeby lotniska cywilnego w Modlinie.

Na przekazanie ziemi w formie darowizny (po pozytywnej opinii Ministra Infrastruktury i Ministra Obrony Narodowej) zgodę - w sierpniu 2009 r. - wyraził Minister Skarbu Państwu.
- Dzięki dzisiejszej decyzji, lotnisko w Modlinie ma szansę stać się konkurencją nie tylko w stosunku do krajowych lotnisk, ale także dla lądowisk krajów sąsiednich. Przede wszystkim zaś będzie spełniał rolę dźwigni rozwoju gospodarczego oraz przyczyni się do wzrostu znaczenia gminy Nowy Dwór i regionu – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Zgodnie z podpisanym aktem notarialnym, na terenie portu, oprócz transportu pasażerskiego i towarowego, będzie można prowadzić również działalność: magazynową, handlową, produkcyjną, edukacyjno – szkoleniową, rekreacyjną (związaną z lotnictwem). Zarząd województwa mazowieckiego powinien zapewnić powiązanie lotniska z siecią drogową i kolejową umożliwiającą dojazd do centrum Warszawy oraz innych miejscowości położonych w odległości 2 godzin jazdy.

Przekazanie gruntów jest ostatnim etapem niezbędnym do realizacji przedsięwzięcia. Wcześniej, 12 marca 2009 r. Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, 28 lipca 2009 r. wojewoda mazowiecki podpisał decyzję lokalizacyjną, a 10 września 2009 r. wydał pozwolenie na budowę lotniska.

Lotnisko użytku publicznego w Modlinie ma pełnić rolę lotniska regionalnego i komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Będzie działało 24h na dobę i obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu szacuje się na 1,85 mln pasażerów w latach 2010 – 2014 oraz 23 tys. operacji lotniczych rocznie.

Lotnisko w Modlinie jest ściśle związane z rozbudową infrastruktury pod kątem organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Został wpisany do rządowego wykazu przedsięwzięć realizowanych w związku z tym turniejem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej