Lotnisko w Modlinie: grunty pod lotnisko

2010-07-19 16:31
Terminal Modlin
Autor: APA Kuryłowicz & Assiciates

Akt notarialny, przekazujący województwu mazowieckiemu nieruchomości Skarbu Państwa, położone na byłym lotnisku wojskowym Modlin, podpisali Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki i Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Teren o powierzchni 276 ha wykorzystany zostanie na potrzeby lotniska cywilnego w Modlinie.

Na przekazanie ziemi w formie darowizny (po pozytywnej opinii Ministra Infrastruktury i Ministra Obrony Narodowej) zgodę - w sierpniu 2009 r. - wyraził Minister Skarbu Państwu.
- Dzięki dzisiejszej decyzji, lotnisko w Modlinie ma szansę stać się konkurencją nie tylko w stosunku do krajowych lotnisk, ale także dla lądowisk krajów sąsiednich. Przede wszystkim zaś będzie spełniał rolę dźwigni rozwoju gospodarczego oraz przyczyni się do wzrostu znaczenia gminy Nowy Dwór i regionu – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Zgodnie z podpisanym aktem notarialnym, na terenie portu, oprócz transportu pasażerskiego i towarowego, będzie można prowadzić również działalność: magazynową, handlową, produkcyjną, edukacyjno – szkoleniową, rekreacyjną (związaną z lotnictwem). Zarząd województwa mazowieckiego powinien zapewnić powiązanie lotniska z siecią drogową i kolejową umożliwiającą dojazd do centrum Warszawy oraz innych miejscowości położonych w odległości 2 godzin jazdy.

Przekazanie gruntów jest ostatnim etapem niezbędnym do realizacji przedsięwzięcia. Wcześniej, 12 marca 2009 r. Jacek Kowalski, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego, wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, 28 lipca 2009 r. wojewoda mazowiecki podpisał decyzję lokalizacyjną, a 10 września 2009 r. wydał pozwolenie na budowę lotniska.

Lotnisko użytku publicznego w Modlinie ma pełnić rolę lotniska regionalnego i komplementarnego wobec Portu Lotniczego im. F. Chopina w Warszawie. Będzie działało 24h na dobę i obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu szacuje się na 1,85 mln pasażerów w latach 2010 – 2014 oraz 23 tys. operacji lotniczych rocznie.

Lotnisko w Modlinie jest ściśle związane z rozbudową infrastruktury pod kątem organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Został wpisany do rządowego wykazu przedsięwzięć realizowanych w związku z tym turniejem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej