Modernizacja Dworca Letniego w Poznaniu: PKP podpisały umowę z wykonawcą

2010-08-15 13:11

12 sierpnia 2010 r. PKP S.A. podpisały umowę na wykonanie robót modernizacyjnych na Dworcu Letnim w Poznaniu. Prace powinny ruszyć we wrześniu. Na ogłoszony w połowie czerwca przetarg wpłynęła jedna oferta – firmy Zakład Budowlano-Sztukatorski, Konserwacja Zabytków, Marian Domaniecki. Po jej przeanalizowaniu pod względem ekonomicznym, formalnym i zgodności z wymogami technicznymi, PKP SA. podjęła decyzję o udzieleniu zamówienia oferentowi.

Przekazanie placu budowy wykonawcy nastąpi na przełomie sierpnia i września. Zaraz potem rozpoczną się prace. Zakończenie robót planowane jest na połowę 2011 roku.

Zobacz koniecznie: Zbliża się modernizacja dworca Wałbrzych Miasto

Modernizacja Dworca Letniego przewiduje odtworzenie pierwotnego kształtu budynku (m.in. odbudowę dachu). Wyremontowany zostanie dworzec oraz wiata peronowa. Prace obejmą: odtworzenie i wymiana konstrukcji i pokrycia dachowego budynku dworca, wymiana stolarki okiennej/drzwiowej, wykonanie instalacji wewnętrznych, budowę małej architektury wokół dworca i wiaty, przebudowę peronu, wykonanie iluminacji świetlnej.

Dworzec Letni położony przy ul. Dworcowej w Poznaniu wybudowany został jako luksusowy, prywatny dworzec dla cesarza Wilhelma II, który ze względów prestiżowych i bezpieczeństwa podró-żował prywatnym pociągiem. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla historii miasta i Wielkopolski. 26 grudnia 1918 roku na Dworzec Letni w Poznaniu przyjechał pociąg z Ignacym Paderewskim, którego pobyt w Poznaniu stał się bezpośrednią przyczyną wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej